به گزارش افکارنیوز،

خبرگزاری آناتولی به نقل از منابع دیپلماتیک اعلام کرد ایران، ترکیه و روسیه هجدهم دسامبر (۲۷ آذر) در ژنو درباره راه حل بحران سوریه و تدوین قانون اساسی جدید این کشور نشست مشترک برگزار می‌کنند.

این منبع تصریح کرد تشکیل کمیته چهارجانبه تدوین قانون اساسی جدید سوریه به ریاست استفان دی مستورا، نماینده دبیر کل سازمان ملل متحد در امور سوریه و با شرکت هیئت‌های ایران و ترکیه و روسیه و سوریه در ژنو اعلام خواهد شد.

بنا به قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد، باید برای حل مسئله سیاسی و عبور از بحران سوریه، قانون اساسی جدید سوریه تدوین شود. در «کنگره گفتگوی ملی سوریه» که در سوچی روسیه در ژانویه ۲۰۱۸ با شرکت نمایندگان سازمان ملل متحد، ایران، روسیه، ترکیه، دولت سوریه و معارضان سوری برگزار شد درباره تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی جدید سوریه توافق حاصل شد. قرار بود کمیته تدوین قانون اساسی سوریه با ۱۵۰ نفر عضو موسس متشکل از ۵۰ نفر از نمایندگان دولت سوریه و ۵۰ نفر از معارضان سوری و ۵۰ نفر از شخصیت‌های بی طرف و نمایندگان انجمن‌های مدنی سوریه تشکیل شود. درباره انتخاب دو گروه ۵۰ نفری اول توافق شد، اما اعضای گروه سوم هنوز انتخاب نشده اند.

دی میستورا، نماینده دبیر کل سازمان ملل متحد در امور سوریه در طول سال در ژنو با نمایندگان کشور‌های ضامن و دولت سوریه و مخالفان جلساتی برگزار کرد. نمایندگان دولت ترکیه، روسیه و ایران به عنوان دولت‌های ضامن چند بار برای توافق بر سر تعیین اسامی اعضاء کمیته تدوین قانون اساسی گرد هم آمدند. ترکیه در طول مذاکرات تاکید کرد انتخاب اعضاء کمیته باید متعادل و معتبر باشد. روسای جمهور ترکیه، روسیه، فرانسه و نخست وزیر آلمان در ۲۷ اکتبر در استانبول اجلاس سوریه را برگزار و تاکید کردند که کمیته تدوین قانون اساسی سوریه باید تا اواخر دسامبر تشکیل شود و کار خود را آغاز کند.