به گزارش افکارنیوز،

عادل آذر، رئیس کل دیوان محاسبات کشور، در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه،27 آذر) پارلمان، گزارش این دیوان از عملکرد 8 ماهه اجرای قانون بودجه سال 97 از محل منابع و مصارف، مصارف و ضرورت توجه به اقتضائات و الزامات در بودجه سال 98 را قرائت کرد.

وی با بیان اینکه گزارش دیوان محاسبات توسط کمیته‌های تخصصی و با حضور وزارتخانه‌های مربوطه، به خصوص وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه شده است، اظهار داشت: شرایط تدوین بودجه سال 98 در شرایط تحریم خواهد بود؛ بنابراین باید به مسائلی در تدوین این لایحه توجه شود که شاید در گذشته چندان اهمیتی نداشت و به آن بها نمی‌دادیم.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور با اشاره به بخشی از گزارش این دیوان از عملکرد 8 ماهه بودجه سال 97، افزود: در این گزارش، نرخ تورم از سال 90 تا آبان 97 فهرست شده که نشان می‌دهد، شوک ارزی سال 90 باعث شده رشد اقتصادی به کمتر از 7.4 کاهش یابد.

عادل آذر با تأکید بر اینکه دولت و مجلس باید در زمان بررسی لایحه بودجه، توجه کافی به ساز و کارهای تولید و افزایش اشتغال داشته باشند، گفت: طبق گزارش عملکرد 8 ماهه، درصد عملکرد نسبت به پیش‌بینی‌های صورت گرفته، 57.8 درصد است.

وی ادامه داد: واگذاری‌ دارایی‌های مالی طی این مدت، 77 درصد بوده و اگر چه درصد تملک دارایی‌ها بالا است، اما نسبت هزینه‌های عمرانی به هزینه‌های دیگر عدد ناچیزی است.