به گزارش افکارنیوز،

«محمود صیقل»، نماینده دائم افغانستان در سازمان ملل روز گذشته از آنچه «انعطاف پذیری» آمریکا در معافیت پروژه بندر چابهار از تحریم های ایران خواند، استقبال کرد.

وی در جلسه شورای امنیت در افغانستان اعلام کرد: بندر چابهار یک دروازه مهم برای دسترسی تجاری به دریاست و اقیانوس هند را به افغانستان و آسیای مرکزی و فراتر از آن پیوند می دهد. در این راستا، ما از انعطاف پذیری شریک استراتژیکمان آمریکا که با افغانستان، ایران و هند در جهت معاف کردن بندر چابهار از تحریم ها همکاری کرد، قدردانی می کنیم.

هند در حال حاضر مبلغ 500 میلیون دلار در ساخت این بندر استراتژیک در ایران و همچنین احداث جاده ای که آن را به افغانستان متصل می کند، سرمایه گذاری کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در مه 2018 کشور خود را از توافق هسته ای ایران خارج و تهدید کرد که تحریم‌های ضدایرانی را مجددا اعمال خواهد کرد. دور جدید تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران از 5 نوامبر آغاز شده است. با وجود رفتارهای خصمانه دونالد ترامپ، وی مجبور بود این معافیت را در پروژه بندر چابهار اعمال کند تا دسترسی کمک های هند به افغانستان را راحت تر کند؛ جایی که واشنگتن در منجلاب جنگ 17 ساله با طالبان، القاعده و متحدان آنها فرو رفته است. بدون دسترسی به بندر چابهار، افغانستان مجبور است برای استفاده از راه های دریایی فقط به پاکستان اکتفا کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان ماه گذشته میلادی اعلام کرد که معافیت بندر چابهار در راستای کمک به بازسازی و توسعه اقتصادی افغانستان صورت گرفته است. این اقدامات برای تداوم حمایت از رشد و کمک‌های بشردوستانه افغانستان حیاتی است.

هند پیشتر ۱.۱ میلیون تن گندم از طریق چابهار به افغانستان –که بخشهایی از آن با خشکسالی شدید روبرو شده است– ارسال کرد.