به گزارش افکارنیوز،

کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، در حاشیه جلسه علنی امروز چهارشنبه 28 آذر پارلمان در جمع خبرنگاران با اشاره به جزئیات نشست غیرعلنی امروز پارلمان که پیش از جلسه علنی برگزار شد، گفت: در این جلسه فیلمی که از درگیری نماینده سراوان در گمرک منتشر شده مورد بررسی قرار گرفت. این موضوع مطرح شد که آن شخصی که این فیلم را تهیه کرده کار درستی انجام نداده و انتشار آن هم غلط بوده که مورد تذکر نمایندگان در جلسه غیرعلنی امروز قرار گرفت.

وی افزود: موضوع بعدی نشست غیرعلنی امروز مجلس درباره رسانه‌ها و به ویژه صداوسیما بود. زمانی که می‌خواهیم یک پدیده را در منظر نگاه مردم قرار دهیم، باید آن را به صورت کامل کالبدشکافی کنیم.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ادامه داد: در وهله اول این رفتار با نماینده مجلس (نماینده سراوان) در جایی که می‌تواند وارد شود اما وی را پشت در نگه می‌دارند، اقدام بسیار خطایی است، زیرا یکی از راه‌های نظارتی نمایندگان حضورشان در دستگاه‌های مختلف است.

جلالی به ذکر مثالی از مواجهه خودش در فرودگاه امام‌خمینی(ره) اشاره کرد و گفت: بنده بارها در داخل فرودگاه امام خمینی حضور داشتم که در آنجا مردم در پشت گیت‌های ورودی در انتظار ایستادند که متأسفانه با آنها برخورد بدی صورت می‌گیرد اما در در همان جا طی تماسی با مسئولان مربوطه مراتب اعتراض خود را اعلام کرده و تذکر دادم؛ لذا یکی از ابزارهای نظارتی نمایندگان همین اقدامات است.

وی تأکید کرد: نماینده‌ای که بخواهد گمرک را بازرسی کند، باید به صورت سرزده به آنجا وارد شود، بنابراین اگر کارت نمایندگی خود را نشان ندهد، این معطلی‌ها ایرادی ندارد اما زمانی که کارت خود را نشان داده و معرفی کرده باید در باز شود تا وی بتواند ورود کند.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس به بخش دیگری از جلسه غیرعلنی امروز مجلس اشاره و تصریح کرد: موضوع بعدی که در جلسه امروز صبح بررسی شد، رفتار همکار ما بود که بسیار زشت و جملاتی از سمت این نماینده به کار رفته که بسیار بد بوده است؛ البته آن شخصی هم که نماینده مجلس را در آن وضعیت تحقیر و به آن نحو از سالن بیرون کرده است، خطا بوده، بنابراین باید تمام جوانب مسئله را نگاه کرده و موضوع را به صورت جامع به مخاطب خود ارائه دهیم.

جلالی در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان موضع‌گیری مجلس در قبال نماینده سراوان را قومی و مذهبی تلقی کرد؟، گفت: بردن این مسائل به سمت موضوعات قومیتی و مذهبی کار غلطی است، در داخل مجلس چنین نگاهی وجود ندارد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با طرح این سوال که باید این را بررسی کنیم که آیا رفتار نماینده سراوان درست بوده یا خیر؟، اظهار داشت: باید بررسی کنیم که آیا می‌توانسته به گمرک وارد شود و آیا رفتار مراجعه‌کننده نیز درست بوده یا خیر؟، این مسائل باید در کنار هم بررسی شود، این موضوعات در جلسه غیرعلنی امروز پارلمان بررسی شد.

جلالی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به این سوال که آیا راهکارهای ضد تحریمی مرکز پژوهش‌های مجلس در لایحه بودجه 98 لحاظ شده است؟، گفت: مشغول بررسی دستور رهبری درباره لایحه بودجه هستیم که براساس آن چشم‌انداز 20 ساله مشخص و ساختار بودجه کشور اصلاح شود.

وی ادامه داد: این موضوعات قدری زمان‌بر است و ما نیاز داریم که با صرف زمانی بیشتری پیش رویم، زیرا با عجله به تصمیم و جمع‌بندی درستی نمی‌توانیم برسیم.

جلالی افزود: آنچه فعلا در دستورکار است، این است که بودجه با دو سقف اولیه و ثانویه بسته شود و امیدواریم ظرف هفته آینده لایحه تقدیم مجلس شود، اما در نهایت شورای هماهنگی اقتصادی قوا در راستای اجرای دستورات رهبر انقلاب به کار خودش ادامه خواهد داد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در پایان خاطرنشان کرد: در حال بررسی موضوع بنزین در لایحه بودجه نیز هستیم و روی این موضوع وقت می‌گذاریم. هفته آینده نیز با معاون اول رئیس‌جمهور نشستی خواهیم داشت و طرح‌های خود را نیز مطرح خواهیم کرد، البته فعلا در لایحه بودجه سال 98، بنزین به روال فعلی است.