به گزارش افكار به نقل از جام جم آنلاين، احمد توكلي در طول ۱۰ روز گذشته در صحن مجلس حداقل ۲ بار به نحوه مديريت محمدحسن ابوترابي فرد نايب رئيس مجلس در جلسه مجلس انتقاد و اعتراض كرد و گفت: شما در بيان اظهارات، دفاع مي كنيد كه اين اشكال دارد.

احمد توکلی نماینده تهران و رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز شنبه در ادامه بررسی لایحه برنامه پنجم توسعه در تذکر آیین نامه‌ای با اشاره به ماده ۱۷ آیین امه داخلی مجلس مبنی بر رعایت بی طرفی اعضای هیئت رئیسه در صحن مجلس، گفت: شما سوگند خوردید که بی طرفی را حفظ کنید، اما برای اینکه خودتان خاطر جمع شوید یک برآورد تصادفی کنید که امروز ظهر وقتی نمایندگان را می بینید یک درمیان سوال کنید که آنچه شما در صحن مجلس در هنگام بررسی مواد و اخطار نمایندگان مطرح می کنید دفاع است یا توضیحات لازم.

وی خطاب به محمد حسن ابوترابی فرد نایب رئیس اول که ریاست بخش پایانی جلسه را بر عهده داشت، افزود: اگر بیش از ۷۰ درصد به شما نگفتند که دفاع کردید…در این لحظه ابوترابی با قطع سخنان توکلی گفت که ممکن است معنای رد این اخطار نمایندگان افاده دفاع از آن شود.

توکلی در این لحظه خطاب به وی گفت: همین که حرف مرا قطع می کنید خوب نیست.

توکلی اضافه کرد: من حدس می زنم اکثر قریب به اتفاق نمایندگانی که حرف شما را استماع کردند شما را در مقام دفاع دیدند نه در مقام توضیح و این اشکال دارد و خواهش می کنم تکرار نکنید.

پیش از این نیز توکلی در جلسه روز سه شنبه ۱۱ آبان ضمن اعتراض خطاب به ابوترابی فرد گفت: شما در ضمن توضیحی که وظیفه قانونی شما نیست موارد را دفاع و یا رد می کنید که این کار خوبی نیست.

در جلسه آن روز مجلس هنگام بررسي بند ي ماده ۲۴ برنامه پنجم توسعه كه در خصوص پذيرش دانشجويان با شهريه در دانشگاه هاي دولتي بود، مورد اخطار قانون اساسي برخي از نمايندگان واقع شد. ابوترابي در پاسخ به اين اخطارها توضيحاتي را مطرح كرده بود كه مورد اعتراض توكلي واقع شد.