دادستان شهرستان نايين گفت: ماده جديد و خطرناك روانگردان مفدورن وارد بازار شده كه نيازمند هوشياري و توجه بيشتر خانوادهها به جوانان است.

به گزارش افکار به نقل از فارس، ‌ محمد خادمی در این ارتباط اظهار داشت: ماده جدید روانگردان مفدورن از سال ۲۰۰۸ شایع شده و از طریق اینترنت و در بسته‌های یک کیلویی و با نام تجاری نمک و گیاه دارویی به فروش می‌رسد.

وی ادامه داد: از اوایل سال ۲۰۰۸ میلادی مصرف ماده روانگردان مفدرون به صورت قابل توجهی افزایش یافت و حتی در برخی موارد به طور کامل جایگزین اکستازی‌ها نیز شد.
دادستان شهرستان نایین خاطرنشان کرد: مفدورن نام دیگر متیل‌مت‌کاتینون از مشتقات گروه کاتینون و یک ماده روانگردان است.

وی افزود: متاسفانه این دارو و ماده روانگردان از طریق اینترنت با اسامی دیگری همچون Cristalius، BUBBLES، MCAT و MeowMeow نیز عرضه و به فروش می‌رسد که در این زمینه نیازمند توجه و هوشیاری بیشتر مردم و جامعه در این ارتباط است.

خادمی اضافه کرد: سوداگران و قاچاقچیان این مواد مخدر و روانگردان متاسفانه این مواد را تحت علایم تجاری و مارک‌های مربوط به بسته‌های نمک، غذای گیاهی یا نسل بعدی پژوهش شیمیایی تولید کرده تا با سهولت بیشتر به انتقال و توزیع آن پرداخته و سبب فریب ماموران کنترل و بازرسی مبارزه با مواد مخدر در مجاری نظارتی شوند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه عامل فعال در این ماده روانگردان MDMA است، تاثیرات و عوارض جانبی این ماده روانگردان شبیه قرص‌های اکستازی برآورد می‌شود.

معاون اجرایی ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر شهرستان نایین تاکید کرد: ماده روانگردان مفدورن به صورت کپسول، قرص یا پودر سفید رنگ در بازار عرضه شده که نحوه مصرف آن از طریق بلعیدن، استنشاق از طریق بینی و یا تزریق است.

وی با اشاره به ضرورت توجه بیشتر خانواده‌ها به جوانان و کنترل رفتار آنان ادامه داد: این مواد مخدر و روانگردان در واقع واسطه‌های شیمیایی مغز را تحت تاثیر قرار داده و احساس افسردگی و ضعف فرد را تبدیل به احساس آزادی، بی‌خیالی و سرخوشی و نشاط مفرط کاذب می‌کند و تاثیرات ظاهری آن کاهش اشتها، ایجاد تپش قلب، افزایش دمای بدن و نیز آسیب به بخش‌های حافظه کوتاه مدت مغز است.

رئیس ستاد حفاظت اجتماعی شهرستان نایین تاکید کرد: این ماده مخدر و روانگردان‌‌‌ بر رفتار، عملکرد و ادارک فرد مصرف‌ کننده اثرات مخربی بر جای گذاشته و در طولانی مدت و با افزایش مصرف، فرد وابستگی شدیدی به آن پیدا می‌کند که حتی ممکن است به مصرف دیگر مواد مخدر منتهی شود و حتی عوارض ناگوارتر و شدیدتری بر جای گذارد.

وي تاكيد كرد: اين مواد بر خلاف تصور عدهاي، اعتيادآور و بسيار خطرناك به شمار ميروند و لزوم هوشياري خانوادهها و جامعه در برابر اين داروها ضروري است.