به گزارش افکارنیوز،

مقام پارلمانی روس در واکنش به اتهام جدید دخالت روسیه، ایران و چین در انتخابات آمریکا گفت، واشنگتن تنها به دنبال بهانه‌ای برای "تنبیه" مسکو، تهران و پکن به خاطر سیاست خارجی مستقل آنهاست و حتی سعی نمی‌کند دلیل و منطقی برای اقدامات خصمانه خود ارائه دهد.

"فرانتس کلینتسویچ" عضو ارشد کمیته دفاع و امنیت شورای فدراسیون (سنای) روسیه در گفت‌وگو با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد که آمریکا تلاش می‌کند تا از بهانه‌ای برای "تنبیه" روسیه، ایران و چین به خاطر سیاست خارجی مستقل آنها استفاده کند.

"دانیل کوئتس" مدیر اطلاعات ملی آمریکا پیش از این اعلام کرد که روسیه، ایران و چین در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره در سال 2018 در ایالات متحده دخالت داشتند. به گفته وی، سرویس‌های اطلاعاتی گزارشی را در باره مداخله در انتخابات تهیه کرده‌اند که بزودی به وزارت امنیت داخلی و دادستان کل آمریکا ارائه خواهد شد. اگر اطلاعات این گزارش تایید شود، این مسئله بطور خودکار منجر به اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه، ایران و چین خواهد شد.

کلینتسویچ یادآور شد: «فهرست کشورهایی که سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا آنها را متهم به دخالت در انتخابات اخیر این کشور کرده، بسیار جالب است و تنها شامل کشورهایی می شود که سیاست خارجی مستقلی داشته و با اقدامات غیرسازنده واشنگتن مخالف هستند. همین واقعیت کافی است تا دولت آمریکا تا جای ممکن هر اقدام خصمانه‌ای را علیه این کشورها در نظر بگیرد.»

این سناتور افزود، بهانه برای چنین اقداماتی هم بسیار زیاد است، ضمن اینکه حتی هیچکس سعی نمی‌کند دلیل و منطقی برای این اتهامات ارائه دهد، همانطور که اکنون در رابطه با اتهام دخالت در انتخابات اخیر آمریکا شاهد هستیم. وی گفت: «من قصد ندارم درک کنم که این سیاست آمریکا چه توجیهی دارد. این اقدامات نتیجه یک بیماری روانی و تلاش برای سلطه گری است: مقامات آمریکایی بدون وجود دشمن خارجی نمی توانند زندگی کنند.»

این مقام پارلمانی در پاسخ به سئوال دیگری یادآور شد، آمریکا با اختصاص کمک ده میلیون دلاری مضاعف برای تقویت ناوگان دریایی اوکراین، فقط «به اوکراین رشوه پرداخت کرده» است.

وی گفت: «ظاهرا این کمک مالی-نظامی هدیه‌ای به مقامات کی‌یف برای اقدام آنها در تنگه کرچ باشد. ولی مسلما آمریکایی‌ها قصد ندارند برای رویارویی واقعی با روسیه از نیروها و توان نظامی خویش استفاده کنند. ولی تلاش آنها برای سوق دادن اوکراین به سمت اقدامات تحریک آمیز نظامی مختلف ادامه خواهد داشت.» کلینتسویچ در عین حال تاکید کرد که هیچ جنگی بین روسیه و اوکراین در نخواهد گرفت و غرب باید این موضع گیری قاطع مسکو را درک کند.

لازم به یادآوری است که "روبرت پالادینو" معاون دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که پس از حادثه تنگه کرچ، دولت ایالات متحده مبلغ 10 میلیون دلار بعنوان کمک مضاعف برای تقویت ناوگان دریایی اوکراین اختصاص داده است. به گفته وی، علاوه بر این، آمریکا به همراه انگلیس و لیتوانی قصد دارند کمک‌های خود به دولت اوکراین در عرصه امنیتی را افزایش دهند.