به گزارش افکارنیوز،

آیت‌الله احمدی شاهرودی عضو مجلس خبرگان رهبری و از شاگردان آیت‌الله سید محمدباقر صدر ضمن تسلیت درگذشت مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی، گفت: ایشان یکی از بهترین مدرسین سطوح عالیه بود که از سن 25 سالگی آن هم در حوزه علمیه نجف اشرف تدریس می‌کرد. همچنین ایشان در سن 27 سالگی به درجه اجتهاد و فقاهت رسید.

وی در ادامه با بیان اینکه سرعت ایشان در طی مدارج علمی بسیار بالا بود، تاکید کرد: ایشان بهترین شاگرد شهید سید محمد باقر صدر بودند و همچنین در محضر آیت‌الله خویی و سایر اساتید تراز اول نجف تلمذ داشتند.

این عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه تصریح کرد: در زمان رژیم بعث، ایشان تحت تعقیب این رژیم بودند و به ناچار و مخفیانه از عراق به ایران مهاجرت کردند که در قم اسکان یافتند و در آنجا درس خارج فقه و اصول را تدریس می‌کردند. ایشان از همان سال 58 تا هنگامی که عارضه بیماری برای ایشان رخ داد، یعنی نزدیک به 40 سال فقه و اصول را تدریس کردند و منشا خدمات علمی فراوانی بودند و من هم درس خارج را مختصری  در محضر ایشان تلمذ کردم.

** مباحثات علمی آیت‌الله شاهرودی با امام راحل در نجف

این شاگرد شهید صدر درباره ارتباط مرحوم شاهرودی با امام راحل، اظهار داشت: ایشان یکی از مستشکلین اصلی درس امام در نجف بودند و با اینکه ایشان جوانی بیست و چند ساله بود، وقتی امام از درس خارج از مسجد بیرون می‌آمدند، همراه با امام تا درب منزل بحث و مناقشات علمی داشتند.

آیت‌الله احمدی شاهرودی با اشاره به انتصاب مرحوم شاهرودی به ریاست قوه‌قضاییه، گفت: ولایتمداری از ویژگی‌های بارز آن مرحوم بود. وقتی رهبر معظم انقلاب هم به ایشان پیشنهاد ریاست قوه قضاییه را دادند، آقای شاهرودی مشغول فعالیت‌های علمی در قم بودند اما با اینکه در جایگاه بالایی از نظر علمی بودند و زمینه مرجعیت را داشتند، این مسئولیت سنگین را عهده‌دار شدند.