به گزارش افکارنیوز،

آیت الله مکارم شیرازی امروز در دیدار با جمعی از خانواده‌های شهدای شهر کرج با اشاره به روایتی از امیرالمؤمنین (ع) در نهج البلاغه اظهار کرد: ایشان در این روایت از کمیل که از جمله اصحاب خاص حضرت بود، خواست تا با او به خارج شهر برود و مسائلی برای او بیان کرد که سزاوار است با آب طلا نوشته شود.

وی افزود: حضرت در ادامه فرمودند: «ای کمیل! دل‌های انسان‌ها شبیه ظرف است و بهترین آن‌ها موردی است که ظرفیتش بیشتر باشد»، یعنی چشمه جوشان فیض خدا محدودیتی ندارد و ما باید سراغ آن برویم و هر کدام به اندازه ظرفیت وجودی محدود خود برداشت کنیم از این رو بهترین ظرف‌های دل‌ها آن موردی است که گنجایش بیشتری از نورانیت و معنویت خدا و اهل بیت (ع) داشته باشد.

این مرجع تقلید عنوان کرد: از آسمان باران نازل می‌شود، ولی مطابق آیات قرآن کریم هر زمینی به اندازه ظرفیت و وسعت خود از این آب بهره می‌برد، بنابراین باید سعی کنیم روز به روز گنجایش قلب و روح خود را افزایش بدهیم تا از نورانیت خدا بیشتر بهره ببریم.

وی با اشاره به ادامه این روایت ابراز کرد: حضرت در ادامه فرمودند: «انسان‌ها سه دسته اند یا عالم ربانی هستند که مثل آفتاب می‌درخشند و دیگران از نور آن‌ها استفاده می‌کنند، گروهی دیگر پیرو عالمان دین هستند و به دستورات آن‌ها عمل می‌کنند و گروه سوم کسانی بی هدف هستند که تکیه گاهی در دنیا ندارند».

آیت الله مکارم شیرازی تأکید کرد: خورشید نور افشانی می‌کند و ماه هم که نور خود را از خورشید می‌گیرد باز هم در آسمان می‌درخشد از این رو باید مثل خورشید یا ماه باشیم؛ اما دسته سوم کسانی هستند که مثل برگ درختان پاییزی با هر بادی به این طرف و آن طرف می‌روند.

وی عنوان کرد: به خاطر داریم در گذشته افرادی بودند که صبح خطاب به یک رجل سیاسی می‌گفتند: زنده باد! و شب خطاب به همان فرد می‌گفتند مرده باد! یعنی بصیرت نداشتند که ابتدا فرد را بشناسند و بعد در مورد او شعار بدهند.

استاد حوزه علمیه قم در پایان ابراز کرد: گروهی چهارهزار نفره در قم با نام گروه «ناصحین» هستند که وظیفه امر به معروف و نهی از منکر را به زبان نرم و ادبیات خوب برعهده دارند و به توفیقات زیادی دست پیدا کرده اند، بنابراین اگر کسی با زبان نرم با افراد صحبت کند حتما می‌تواند جلوی بسیاری از منکرات را بگیرد.