به گزارش افکارنیوز،

ظریف در گفت و گوی اختصاصی با شبکه خبری «فونیکس» چین که جمعه شب از این شبکه پخش شد پاسخ به سئوالی مبنی بر این که مدیر «هواوی» به خاطر معامله با ایران بازداشت شده است، تاکید کرد: بازداشت مدیر هواوی در کانادا قبل از این که بر ایران تاثیر بگذارد بر جهان تاثیر خواهد گذاشت، زیرا کانادا فردی را بازداشت کرده که کاری غیر قانونی انجام نداده است.

به گفته وی کاری که آمریکایی ها می کنند غیر قانونی است ، این که می گویند نباید کسی با ایران معامله کند امری غیرقانونی است و این در واقع خلاف قطعنامه شورای امنیت است ، آمریکا در واقع با این اقداماتش قصد دارد «قانون جنگل» را حاکم کند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران افزود: من از این رفتار دولت کانادا به عنوان یک دولت مستقل تعجب می کنم که اینگونه خود را بازیچه دست آمریکایی ها کرده و یک شخصیت محترم و اثرگذار را با دستور واشنگتن بازداشت کرده است.

ظریف ادامه داد: بعضی اوقات آدم فکر می کند برخی رقابت های تجاری هم پشت این گونه اقدامات است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: این که آمریکایی ها مجبور می شوند معاون شرکت هواوی را دستگیری کنند، نشان دهنده میزان انزوای آنها در جهان است اینکه کشوری بخواهد در جامعه بین المللی قلدری کند و به دیگران زور بگوید نشان می دهد آن کشور شرایط خیلی مناسبی در جهان ندارد. 

ظریف تصریح کرد اعتقاد دارم سایر کشورها مانند کشور بزرگ چین باید با این حرکت های آمریکا، نه به خطر ایران بلکه به خاطر آینده روابط خود و روابط بین الملل، برخورد جدی داشته باشند.