به گزارش افکارنیوز،

 مجتبی ذوالنوری در خصوص وضعیت زیرساخت‌های جمهوری اسلامی ایران برای برقراری کانال مالی با اروپا، گفت: قرار است به موجب کانال مالی (SPV) تعاملات مالی جمهوری اسلامی با سایر دنیا برقرار شود، مشکل ما اروپا نیست هرچند اروپایی‌ها اراده جدی برای برقراری این کانال مالی ندارند.

اجرای SPV برای اروپایی‌ها هزینه دارد

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد:  برقراری این کانال مالی برای اروپایی‌ها هزینه دارد، در واقع حجم مقدار مبادلات اقتصادی اروپا با آمریکا بسیار بیشتر از حجم مبادلات اروپا با ایران است و این حجم از مبادلات قابل مقایسه نیست. از این رو اروپایی‌ها قدری دچار تردید هستند و این تردید در بین خودشان وجود دارد.

آشفتگی داخلی فرانسه برقراری کانال مالی ایران و اروپا را به تاخیر انداخت

وی افزود: از سوی دیگر بهم ریختگی داخلی کشور فرانسه در تاخیر این موضوع موثر است. با این حال سیاست جمهوری اسلامی ادامه مذاکرات است اما به این مذاکرات و برقراری کانال مالی با اروپا دلخوش نیستیم تا بر توانمندی‌های داخلی و ایجاد کانال مالی دو و چند جانبه با کشورهای مختلف تکیه کنیم و بتوانیم این آمادگی را داشته باشیم تا اگر اروپا نقصان خروج آمریکا از برجام را جبران نکرد، ما هم به قبل از برجام بازگردیم.

تصویب طرح دوفوریتی در صورت عدم اجرای SPV

ذوالنور در ادامه یادآور شد: بر همین اساس طرح دو فوریتی از قبل در مجلس تهیه شده، این طرح هم‌اکنون در نوبت سوم بررسی در صحن است بنابراین در صورت عدم تحقق نتیجه از کار اروپایی‌ها، این طرح دو فوریتی که دولت را ملزم به انجام اقدامات مقابله‌‌ای می‌کند را تصویب می‌کنیم.

مشکل فنی و زیرساختی برای برقراری کانال مالی با اروپا نداریم

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار داشت: ایران با این حال مشکل زیرساختی برای برقراری کانال مالی با اروپا ندارد، نرم افزارهای فنی و زیرساختی ما برای برقراری کانال مالی تعبیه شده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: جمهوری اسلامی پیش از این ارتباطات مالی با اروپا داشته و این کانال مالی هم مانند سوئیفت به محض توافق برقرار می شود لذا بانک های ایران مشکل نرم افزاری و ارتباطی ندارند، هرچند گفته شده برای عملیات فریب تاخیرها پوشش داده شوند.