به گزارش افکارنیوز،

نشست عمومی یازدهمین اجلاس سراسری جامعه مدرسین حوزه و علمای سراسر کشور امروز پنج شنبه مورخ ۱۳۹۷/۱۰/۱۳ با حضور شخصیت‌های برجسته و تاثیرگذار حوزوی سراسر کشور با موضوع «راهکار‌های صیانت از انقلاب و نظام اسلامی»، با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید و سرود جمهوری اسلامی ایران، در پژوهشکده علامه طباطبایی قم آغاز به کار کرد.

آیت‌الله یزدی در این اجلاس ضمن عرض خیر مقدم با اشاره به موضوع اجلاسیه تاکید کردند: امیدواریم در این اجلاسیه با حضور صاحبنظران و علما مسائل و راهکار‌های صیانت از انقلاب و نظام اسلامی مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.

وی در ادامه با اشاره به وجود تفکر‌های مختلف درباره حوزه و جایگاه آن، افزود: امروز دو تفکر وجود دارد، یک تفکر حوزه انقلابی است که می‌گوید حوزه خاستگاه انقلاب است و باید به نیاز‌های انقلاب توجه کند؛ تفکر دیگر می‌گوید حوزه‌ها باید درس و بحث خود را داشته باشند و کاری به مسائل نداشته باشند.

آیت‌الله یزدی تاکید کرد: این تفکر، تفکر جدایی از نظام و حاکمیت را مورد نظر دارد و معقتد است حوزه کاری به انقلاب و شرایط جدید نداشته باشد و باید درس و بحث‌های قبلی را هم داشته باشد و مطالب جدید و مسائل مورد نیاز انقلاب و اسلام مورد توجه نیست.

وی بیا نداشت: این تفکر بیشتر به همان وضع سابق فکر می‌کند، دستگاه‌های تعلیم و تربیت و مدارس و بویژه طلاب جوان به گونه‌ای پرورش پیدا کنند که چندان به نظام و انقلاب و حوادث دنیای روز توجهی نداشته باشد.

آیت‌الله یزدی اظهارداشت: این تفکر می‌گوید ما باید درس خودمان را بخوانیم و کاری نداشته باشیم که امروز چه می‌گذرد، این دو نوع تفکر آشکار و پنهان با هم درگیر هستند.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: برای مدیران و کسانی که مسؤولیت دارند موجب ناراحتی و نگرانی است، دنبال راهکار‌ها هستند برای اصلاح این وضعت، اگر امروز و فردا رسیدگی نشود و راهکار‌های درستی پیدا نشود و به خصوص در حوزه‌های مرکزی و حوزه‌های استان‌ها این روند ادامه داشته باشد، در آینده نه چندان دور نمی‌دانیم وضعیت از چه قرار خواهد بود.

آیت‌الله یزدی بیان داشت: باید از خود سؤال کنیم ده سال آینده حوزه قم، اصفهان، مشهد و سایر مراکز چه وضعیتی خواهد داشت؟ تولیدات حوزه چگونه خواهد بود، اگر امروز به این وضع رسیدگی نشود و اصلاح نشود و بی توجه باشیم فردا دیر خواهد بود و در آینده نگرانی بیشتری خواهیم داشت.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: امیدوارم مسؤولان اثرگذار در حوزه‌ها به این مساله توجه بیشتری داشته باشند؛ برخی حوزه‌ها و مدارس به حوزه انقلابی توجه دارند و کار هم می‌کنند، تولیدات خوبی هم دارند؛ در نقطه مقابل مدارسی هستند که کاری به انقلاب و نظام ندارند و دنبال برگرداندان حوزه به شرایط قبل از انقلاب باشند.

آیت الله یزدی تاکید کرد: امروز همه ما و شما نسبت به دنیای امروز و آینده مسلمین و نیازمندی‌های جامعه و نظام مسؤول هستیم؛ امروز توقعات زیادی از جامعه روحانیت وجود دارد.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهارداشت: دنیای امروز منتظر رشد و پیشرفت و پاسخگویی حوزه به نیازمندی‌های روز است؛ اوضاع و شرایط جدید یک سری اقتضائات جدید را به خود به همراه دارد؛ باید به این اقتضائات و الزامات توجه داشت.

وی با تاکید بر تقویت تفکر حوزه انقلابی، گفت: حوزه باید انقلابی باشد و انقلابی بماند، نظام و حوزه دو تا نیستند؛ تعبیر بنده این است که تفکر دوم ریشه در جدایی دین از سیاست دارد.

حضرت آیت‌الله یزدی بیان داشت: امروز اگر چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را جشن می‌گیریم باید بدانیم، در این چهل سال بیش از چهارصد سال به این کشور خدمت شده، رشد داشته‌ایم و دستاورد‌های بی نظیری را به دست آورده‌ایم.

طبق گزارش پایگاه اطلاع رسانی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ؛وی با تاکید بر این که باید اصول مسلم اسلام و انقلاب را نگه داشت،گفت: در عین حال باید به مسائل و نیازمندی‌ها نیز توجه ویژه‌ای داشت. این اجلاسیه فرصتی برای توجه به همین مسائل است؛ این نظام با خون‌های شهدا مقدس است و همه باید قدر آن را بدانیم و در حفظ و تقویت آن بکوشیم؛ اگر امروز به فکر نباشیم فردا دیر خواهد بود.