به گزارش افکارنیوز،

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران که امروز (شنبه) در سفری یک روزه به کابل رفته بود، در گفت: وگویی با خبرگزاری صدا و سیما درباره رایزنی‌ها با مقامات افغان از جمله همتای افغانستانی خود گفت: در این سفر با هم دیگر تبادل نظر داشتیم و همدیگر را در جریان آخرین تحولات و موضوعات و دیدار‌ها قرار دادیم.

وی افزود: تصور ما این است که طی ماه‌های آینده به ویژه تا قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان ما به رایزنی‌های بسیار جدی و مستمری احتیاج داریم.

عراقچی تحولات در منطقه را سریع و مهم خواند و گفت: نیاز داریم مشورت‌های مستمر داشته باشیم.

معاون سیاسی وزیر خارجه ایران با بیان اینکه بیشتر کمیته‌های پنجگانه به کار خود پایان داده اند، همچنین اعلام کرد که سند جامع همکاری‌های راهبردی دو کشور در کمتر از دو هفته آینده نهایی خواهد شد.

عراقچی با تاکید بر اهمیت همکاری‌های اقتصادی با افغانستان افزود: هم اکنون حجم صادرات جمهوری اسلامی ایران به افغانستان سالانه به پنج میلیارد دلار رسیده و در شرایط جدید تحریم، باید سازوکار‌های جدیدی در حوزه همکاری‌های اقتصادی ایجاد و طراحی کنیم.

وی با اشاره به دیدار دو ساعته اش با رئیس جمهور افغانستان نیز بیان کرد: روابط ایران و افغانستان، دوستانه و بر اساس احترام متقابل است، اما نگرانی‌ها و مشکلاتی نیز در چارچوب این روابط وجود دارد.

عراقچی در این سفر ضمن رایزنی با همتای خود، با اشرف غنی رئیس جمهور و عبدالله عبدالله رئیس هیأت اجرایی دولت افغانستان نیز دیدار و گفت: وگو کرد.