به گزارش افکارنیوز،

محمدرضا پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، با اشاره به اینکه در حال حاضر با محدودیت منابع رو به رو هستیم، گفت: با توجه به تحریم‌های پیش‌روی و شرایط اقتصادی، کشور در شرایط معمولی قرار ندارد و با محدودیت منابع مواجه هستیم. انتظار می‌رود نمایندگان این محدودیت را در تصمیمات و نوع نگاهشان به بودجه 98 مدنظر قرار دهند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با حمایت از کمپین اجتماعی "بودجه ملی و "نه" به بخشی‌نگری" با انتقاد از نگاه منطقه‌ای برخی از نمایندگان به بودجه افزود: باید توجه داشت اصرار به انجام پروژه‌هایی با رویکرد منطقه‌ای و بخشی، آسیب‌های جدی به کشور وارد می‌کند؛ به طوری که این آسیب‌ها با توجه به عدم تخصیص بهینه منابع در بحث بودجه عمومی و عمرانی کشور خواهد بود.

وی ادامه داد: اگر منابعی که باید به اولویت‌ها و ضرورت‌ها اختصاص پیدا کند،کنار گذاشته شود و نگاه منطقه‌ای و بخشی اعمال شود این نگاه باعث می‌شود، تخصیص بهینه منابع را نداشته باشیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: اگر اعتبارات و منابع بین پروژه‌هایی که درصد پیشرفت آنها بالا است، اختصاص داده شود و بهره‌برداری از پروژه‌های نیمه تمام با رویکرد ملی اتفاق بیافتد، آثار آن برای منافع ملی خواهد بود و از سوی دیگر کمک بزرگی به اقتصاد کشور خواهد کرد. باید نمایندگان این نگاه را جایگزین مطرح کردن پروژه‌های جدید در بوجه سال آینده کنند.

پور ابراهیمی با اشاره به نگاه ملی نمایندگان در کمیسیون تلفیق،گفت: اگر نماینده‌ای نگاه منطقه‌ای را به نگاه ملی ترجیح دهد کمیسیون تخصصی و کمیسیون تلفیق ضرر می‌کند، همانطور که در آیین‌نامه تصریح شده نمایندگانی که عضو کمیسیون تلفیق بودجه هستند، حق ندارند برای منطقه خود تصمیم بگیرند و اقدام کنند؛ این ادبیات به جز ضرر برای کمیسیون، مجلس، منافع ملی و منطقه‌ای خروجی ندارد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس  افزود: اگر مواردی باشد که یک نماینده در کمیسیون تلفیق از ظرفیت این کمیسیون برای منطقه خود استفاده کرده به طور یقین خلاف آیین‌نامه است. اگر مصادیقی وجود دارد، قابل پیگیری است و می‌توان گزارش کرد تا از طریق هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان و مجموعه‌های دیگر بررسی شود.