به گزارش افکارنیوز،

محسن هاشمی در مراسم امضای قرارداد 376 واگن مترو توسط شرکت واگن سازی پارس و یک شرکت چینی اظهار داشت:  در سال‌های دهه 70 بخش عمده‌ای از تونل مترو ساخته شده بود و در حال بررسی خرید تجهیزات بودیم که در مناقصه‌ای 4 شرکت اروپایی حضور پیدا کردند و قیمت هر واگن یک و نیم میلیون دلار اعلام شده بود و با توجه به اینکه این قیمت بسیار بالا بود آیت‌الله هاشمی درخواست کرد که دیگر کشورها نیز به این مناقصه دعوت شوند و قیمت را اعلام کنند.

وی بیان داشت: هنگامی که یک سفر به کشور چین داشتیم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از متروی پکن که در آن زمان یک خط داشت و اکنون 17 خط مترو دارد بازدید کرد و از آنها پرسید که قیمت هر واگن مترو 200 هزار دلار تمام می‌شود و هنگامی که به کشور بازگشتیم آیت‌الله هاشمی گفت سفیر آلمان را احضار کنند و اخطار بدهید که چرا اینقدر قیمت‌ها را بالا اعلام کرده‌اند. نهایتا مناقصه برگزار شد و کشور چین در این مناقصه برنده شد و فعالیت تجهیز مترو آغاز شد.

رئیس شورای شهر تهران  افزود: از 1200 واگن موجود تهران 200 واگن کاملا آماده وارد شده بود و مابقی با همکاری شرکت واگن پارس ساخته شد.

هاشمی بیان داشت: در حال حاضر 1350 واگن دو طبقه و یک طبقه در متروی تهران داریم و برای اینکه در فاصله ورود قطارها به دو دقیقه برسد نیاز به سه هزار واگن داریم بنابراین دو هزار واگن دیگر باید برای مترو تامین شود و امیدواریم واگن‌های تهران هر چه سریع‌تر تکمیل شود و زودتر به نتیجه برسد.