کیهان نوشت: یكي از بانيان اهانت و هتاكي عليه ارزشهاي ديني در خارج كشور، نسبت به اثر معكوس اين رفتارها در ملت ايران هشدار داد.
به گزارش جرس، سروش در جمع گروهی از هم طیفان خود در دانشگاه IIT گفته است: سالهای اخیر دغدغه من این بوده تا به برخی ایرانیان خارج از کشور که تمام کوشش خود را صرف مبارزه با اسلام می کنند بگویم این اقدام از جنبه سیاسی نتیجه بخش نیست و سبب موفقیت نخواهد شد.
وی می افزاید: «شاید بتوان گفت به اندازه ای که در این چندین سال - در بیرون از ایران - حملات موهن به اسلام شده، در طول تاریخ به هیچ دینی اینگونه حمله و توهین نشده است. چه الفاظ و حملات رکیک، چه برخی موارد که ظاهرا نقد است، اما زخمی بر دل و اعتقاد مسلمانان است.»
وی این حملات را «سوء تدبیر» و «سوء سیاست» و بی نتیجه خواند و تصریح کرد: «اگر فردا دوستان قصد بازگشت به کشور را داشته باشند، چگونه می توانند با مردمی که به اعتقادشان توهین کرده اند، رو در رو شوند. حتی از جنبه سیاسی نیز، حمله کنندگان و توهین کنندگان به اعتقادات مردم، باید بیندیشند که عملشان سوء تدبیری بیش نیست و بهتر است که با مردم از رهگذر دوستی و عدم رنجاندن برخورد کرد و وارد شد.»
سروش با اشاره به حملات رو به گسترش برخی افراد به مقدسات و همزمان تلویزیون ها و سایت های متعددی که توهین به اعتقادات مردم و تمسخر مسلمانان را سرلوحه کار قرار داده اند، تاکید کرد: «با این وجود، یک تلویزیون تاسیس نشده است که به اندیشه های سکولار حمله و توهین کند.»
سروش که خود یکی از مستخدمان سازمان های زیرمجموعه ناتوی فرهنگی در زمینه ترویج سکولاریسم محسوب می شود، پیش از این هشدار داده بود برخلاف ژست پیشین، سکولاریسم غرب گارد ستیزه جو با اسلام در پیش گرفته چرا که فرضیه زوال ادیان اشتباه درآمده و اسلام با بیشترین استقبال در اروپا و آمریکا مواجه شده است.
هشدار سروش نسبت به نتایج منفی و معکوس حمله به ارزش های اسلامی برای جریان های ضدانقلاب در حالی است که نامبرده بارها ضمن تحریف اصول اسلامی و ترویج برخی اسرائیلیات، از اهانت به اصل دین و پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص) نیز دریغ نکرده است. وی ادعا می کند قرآن مجید، وحی الهی نیست بلکه خطورات شاعرانه به قلب پیامبر(ص) و تجربه شخصی ایشان است(!) تردیدافکنی سروش در امامت و مهدویت و سپس اهانت به ساحت مرجعیت و فقاهت ادامه این روند هتاکی بوده است حال آن که به تعبیر رسول اکرم(ص) فقها حصون و دژهای حفاظت از اسلام هستند. سروش چندی پیش با جسارت به مرحوم آیت الله مشکینی، ایشان و اندیشه فقها را با طالبانیگری مقایسه کرد!
سروش از جمله ارتزاق كنندگان و مزدبگيران مراكزي چون شوراي روابط خارجي آمريكاست.