به گزارش افکار نیوز به نقل از ایلنا، علی مطهری گفت: در سال ۸۸ از هاشمی دفاع کردم و هنوز هم میکنم. هاشمی در بحران ۸۸ مظلوم واقع شد. آنها آمدند جلوی ۵۰ میلیون جمعیت گفتند تو اموالت را از کجا آوردهای و بعد هم به او اجازه دفاع ندادند. من در مصاحبه در سال ۷۹ نه به هاشمی تهمت زدم و نه آبرویش را بردم، فقط گفتم دخالت نزدیکان در سمتهای اقتصادی شائبهانگیز است. این کجا و آنچه که احمدینژاد در تلویزیون گفت کجا.

علی مطهری در مراسم مناظره با مهرداد بذرپاش که در دانشگاه خواجه نصیر برگزار شد، گفت: انتخابات پیام خوبی برای غربی‌ها دارد و می‌تواند بر اراده آنها برای ادامه تهدیدات علیه ما مؤثر باشد‌. شرکت در انتخابات آینده به نظر من از حیثوظیفه اسلامی و ملی بسیار حائز اهمیت است.

مطهری با بیان اینکه فلسفه وجود مجلس این بوده ‌که در مقابل سرکشی دولت‌ها بایستد زیرا قدرت فسادآور است، تصریح کرد: بنابراین عقل جمعی به این جا رسیده ‌که برای یک نظام حکومتی وجود مجلس لازم است تا همواره قانونگذاری کند و بر روند اجرای قانون نظارت داشته باشد. مجلس ایده‌آل، هم در قانونگذاری خوب عمل می‌کند و هم در نظارت.

وی افزود: هم‌اکنون نماینده‌ای در مجلس است که می‌گوید من وکیل‌الدوله‌‌ام و به این مسئله هم افتخار می‌کند. من به آنها گفتم قبول؛ دولت ما مردمی است، ولی شما حتی باید تخلفات همین دولت را هم رصد کنید و وکیل‌الدوله بودن کار خوبی نیست.

وی با بیان اینکه در زمینه احزاب کوتاهی صورت گرفته است، یادآور شد: البته مردم ما نیز سابقه خوبی از احزاب در ذهن ندارند و آنها را راحت نمی‌پذیرند ولی سیاسیون باید تلاش کنند که ما احزاب قوی در کشور داشته باشیم.

مطهری در ادامه سخنانش با بیان اینکه دیدگاه بذرپاش را در مورد اینکه هرکس وابستگی بیشتری به نام‌های مشهور داشته باشد، معروف‌تر است، قبول ندارم ادامه داد: مردم ساده نیستند که کاندیداها را برای شرایط خانوادگی بپذیرند، مثلا در مجلس فعلی پسر شهید مفتح هم هست اما مطرح نیست و به تشخیص خود وارد فضای سیاسی نمی‌شود.

مطهری با تاکید بر اینکه مرزی بین اصولگرایان معتدل و اصلاح‌طلبان معتدل ندارم، ادامه داد: من در دوره قبل هم همین را می‌گفتم در آنجا حزب مشارکت و سازمان مجاهدین را مستثنی کردم اما امروز دیگر آنها نیستند یا در زندان هستند و یا حضور ندارند. طبیعی است که اکنون که من به صورت مستقل در انتخابات شرکت می‌کنم هر گروه اصلاح‌طلب یا اصلاح‌گرایی می‌تواند من را در لیستش بگذارد.

مطهری در ادامه سخنانش در پاسخ به سخن بذرپاش مبنی بر اینکه وی در سال ۸۶ برای مقابله با اصلاح طلبان وارد انتخابات شد اما الان سنگ اصلاح‌طلبان را به سینه می‌زند، گفت: اگر در سال ۸۶ در لیست اصولگرایان قرار گرفتم، یک مسئله اتفاقی بود و اینطور نبود که خود را بر حامیان دولت تحمیل کرده باشم.

وی افزود: هیچگاه حمایت عجیب و غریب از دولت نداشتم ضمن اینکه در سال ۸۴ هم مخالف دولت نبودم، بحث‌های ما راجع به لیست صدای ملت از چند ماه قبل شروع شد و ما فقط مانده بودیم که چه زمانی این مسئله را اعلام کنیم. وقتی جبهه پایداری اعلام کرد لیست جداگانه می‌دهد، این حق برای دیگران هم ایجاد شد که لیست بدهند و من اگر در لیست جبهه متحد بودم، خودم متولی این کار نمی‌شدم.

مطهری در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: من به هاشمی انتقاد داشته و دارم. در سال ۸۸ هم از او دفاع کردم و هنوز هم می‌کنم. هاشمی در بحران ۸۸ مظلوم واقع شد. آنها آمدند جلوی ۵۰ میلیون جمعیت گفتند تو اموالت را از کجا آورده‌ای و بعد هم به او اجازه دفاع ندادند. من در مصاحبه در سال ۷۹ نه به هاشمی تهمت زدم و نه آبرویش را بردم، فقط گفتم دخالت نزدیکان در سمت‌های اقتصادی شائبه‌انگیز است. این کجا و آنچه که احمدی‌نژاد در تلویزیون گفت کجا.

وی افزود: اگر الان تفکرات پایداری بر جامعه حاکم بود، فاتحه انقلاب خوانده شده بود، یک عده جوان آمده‌اند و می‌گویند ما انقلابی اصیل هستیم و بقیه بیشرفند. حضور در لیست‌های مختلف چه اشکالی دارد؟ اصلاح‌طلبان هم که می‌گویند ما ولایتمداریم و کبریت بی‌خطرند. خطری که من ایجاد کردم، بیشتر از اصلاح‌طلبان بود. یا مثلا عده‌ای در حرم امام مانع سخنرانی نوه امام شدند. ما که می‌دانیم اینها چه کسانی بودند و از کجا آمده بودند. آقای بذرپاش خودش هم می‌داند اما خودش را به آن در می‌زند. آن جوان‌ها رفقای آقای بذرپاش بودند و آن کار هم کار لشکر عمر سعد بود که در مقابل امام حسین(ع) انجام دادند.

مطهری در مورد انتقادات بذرپاش پیرامون مواضعش در مورد فائزه هاشمی و دفاع از او نیز گفت: مگر فائزه همسر من است؟ به من چه ربطی دارد؟ یک لات رفته به فائزه فحاشی کرده است، حالا عده‌ای بیایند بگویند احسنت؟ و چون دختر هاشمی بوده است، طوری نیست؟

وی در بخش دیگری از سخنانش در مورد وقایع پس از انتخابات سال ۸۸ گفت: مقصر اصلی مدیران بحران بودند. بگذریم از آنهایی که مردم را به خیابان‌ها دعوت کردند. عده‌ای اعتراض دارند، اما باید چطور با اینها برخورد کرد؟ اصلاً بگوییم رهبران آنها همه خائن هستند اما این همه مردم عادی و خانم‌های چادری آمده‌اند و اعتراض کرده‌اند؛ آیا نباید به اینها اجازه تجمع می‌دادیم تا هیجانات کم‌کم فروکش کند؟ البته کف این قصه هم شاید مثلاً صد هزار نفر می‌ماندند که فقط می‌خواستند آتش بزنند؛ آنوقت می‌شد باتوم‌ها را برد بالا. وی تأکید کرد: چرا به گونه‌ای عمل کردید که شعارها متوجه رهبری شود؟ یک دقیقه هم نگذاشتید حرف بزنند.

علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در بخشی از سخنان خود در این مناظره درباره طرح وقف دانشگاه آزاد، گفت: من اصلا نظری نداشتم وقتی این طرح تصویب شد دوستان ایشان(بذرپاش) عده‌ای را جمع کردند و در جلوی مجلس شعار علیه رئیس مجلس و علیه نمایندگان دادند و حسینیان مطرح کرد که به خاطر رفع انشقاق بین اصولگرایان این طرح را پس بگیرند.

وی افزود: بنده همان جا عنوان کردم مشکل اصلی اصولگرایان شما هستید که مردم را جمع کرده‌اید جلوی مجلس شعار بدهند، وقتی مجلس قانون وقف دانشگاه آزاد را تصویب کرد در آن زمان نظر رهبری مشخص نبود و ایشان بعد از تصویب رای گفتند بهتر است وقف نشود. اما به هر حال مجلس باید محل بحثآزاد باشد نه اینکه هر کس بگوید بنده دیشب خدمت آقا بودم و آقا فرمودند فلان.

مطهری خاطرنشان کرد: تصویب قانون در مجلس بر اساس اصول مشخصی شکل می‌گیرد، اگر مشکل شرعی داشته باشد شورای نگهبان نظر می‌دهد و اگر مشکل بزرگتری داشته باشد خود رهبری متذکر می‌شوند، اینکه بخواهیم با چماق بزرگان نظام بر سر نمایندگان مجلس بکوبیم درست نیست و این گونه مجلس، مجلس نمی‌شود.

این نماینده مجلس در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره مخالفت با طرح نظارت نمایندگان بر نمایندگان گفت: با این طرح مخالف بودم زیرا حریت نمایندگان را زیر سوال می‌برد و مجلس را از آنچه که هست ذلیل‌تر می‌کرد. بنده می‌گفتم اساسا نیاز به این کار نیست اگر نماینده جرمی داشته باشد قوه قضاییه به آن رسیدگی می‌کند و اگر در مورد مسایل جاری کشور نظر بدهد کسی حق ندارد به نماینده حرفی بزند.

وی افزود: برخی سخنان رهبری را دلیل تصویب این طرح می‌دانستند و من بیان کردم که آیا طرح ارائه شده‌‌ همان طرح رهبری است یا خیر.

مطهری درباره انحصار در چاپ آثار شهید مطهری گفت: مگر آثار رهبری و امام انحصار ندارد، باید برای نظارت و چاپ صحیح آثار انحصار وجود داشته باشد، بیم آن میرود که در چاپ آثار بخشی از آن حذف شود یا تغییر پیدا کند.