به گزارش افکارنیوز،

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه بازدید از نمایشگاه ملی دستاوردهای هسته‌ای که صبح دیروز (شنبه) در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این نمایشگاه بسیار گویاست و اگر از من بپرسید، می‌گویم بزرگترین دستاورد صنعت هسته ای این است که متخصصان ایرانی مسلط به علم هسته ای شده اند و در حوزه های مختلفی از جمله در اکتشاف و استخراج قدم های بلندی برداشتیم. 

صالحی با بیان اینکه الان می توانیم راکتورهای تحقیقاتی را طراحی کنیم، گفت: اگر کشورهای همسایه علاقه مند به راکتورهای تحقیقاتی آب سبک هستند می توانیم برای آنها طراحی و در اختیار آنها بگذاریم و آموزش بدهیم تا رادیوداروی خود را تولید کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین تصریح کرد: اینکه می گویند صنعت هسته ای متوقف شده است چنین نیست و ما به قسم خود پایبندیم. باید دستاوردهای هسته ای به مردم نشان داده شود.

وی افزود: باید مردم را براساس واقعیات خوشحال کنیم. من دوشنبه یا سه شنبه برای بازدید از راکتور و کارخانه آب سنگین به اراک خواهم رفت.

صالحی درباره همکاری با اروپایی ها بیان کرد: همکاری در بُعد فنی خوب جلو می رود و حتی پروژه هایی را اروپا در ایران انجام می‌دهد از جمله ایجاد بهترین مرکز ایمنی هسته ای در غرب آسیا که ۲۰ میلیون یورو برای آن تعهد کرده اند. در بُعد سیاسی و حقوقی اختلاف نظرهایی داریم، اروپایی ها انتظارات خودشان را دارند و ما هم آراء خودمان را داریم و در مدار سیاسی خود حرکت می کنیم.

صالحی درباره سازوکار مالی اروپا موسوم به INSTEX گفت: اروپایی ها در بعد اقتصادی قدم امیدوار کننده ای برداشتند. امیدواریم در همین مسیر با سرعت و شتاب بیشتر حرکت کنند. آنگونه که خودشان اعلام می کنند قیدها و مشکلات خودشان را دارند و علیرغم اینکه با تاخیر انجام دادند، اما ثبت شرکت اینستکس به نظر من یک قدم امیدوار کننده ای است البته قطعا این قدم نهایی نیست و انتظار داریم قدم های نهایی را بردارند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: سازمان انرژی اتمی همواره آماده است اگر چنانچه طرف مقابل در چارچوب تعهدات برجامی عمل نکند تصمیمات مقتضی را در زمان خود اتخاذ کند. ما آرام آرام در حال عبور از این گردنه خطرناک هستیم.

لاریجانی: باید عیار اروپایی‌ها را سنجید/فعلا اظهارنظر نمی‌کنیم

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی هم در حاشیه افتتاح نمایشگاه ملی دستاوردهای انقلاب اسلامی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال در خصوص اقدامات اخیر اروپا برای اجرای اینستکس گفت: در خصوص موسساتی که اروپائیان ایجاد کردند باید گفت این موسسات نتیجه کاری بود که اروپایی ها برای خودشان کردند.

وی افزود: اروپائیان در مصافی که با آمریکا داشتند می خواستند منزلت خود را نشان دهند که چقدر وزن دارند و چقدر در مسائل بین المللی می توانند حضور داشته باشند. این موضوع میدانی است که میتوان عیار اروپائیها را سنجید. باید بررسی کنیم که چقدر در میدان عمل موفق هستند. 

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: نباید در این مورد نظر مثبت یا منفی ارائه داد. باید این اقدامات در مقام عمل مورد بررسی قرار گیرد.