گروه سیاسی- جلسه علنی رای اعتماد و بررسی صلاحیت سعید نمکی وزیر پیشنهادی بهداشت درمان و آموزش پزشکی در مجلس شورای اسلامی از دقایقی قبل و به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس و با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد.

به گزارش افکارنیوز، هم اکنون 205 نفر از وکلای ملت در صحن علنی حضور دارند که بر این اساس کرسی 85 نماینده مجلس خالی است.

روحانی وارد صحن علنی مجلس شد

 حسن روحانی رئیس‌جمهور دقایقی قبل برای دفاع از سعید نمکی وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافت.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور و واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور، روحانی را هنگام ورود به صحن علنی همراهی می‌کردند.

اسامی مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی بهداشت

عضو هیئت رئیسه مجلس اسامی مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان را قرائت کرد.

حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، صبح امروز در دفاع از سعید نمکی، وزیر پیشنهادی بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور، ضمن تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: در این 40 سال قدم‌های بلندی نظام حمهوری اسلامی در راه سلامت مردم برداشته است. در سال 56 و 57 قبل از پیروزی انقلاب اسلامی کل پزشکانی که در کشور خدمت می‌کردند 14 هزار 700 نفر بودند و از این تعداد 6 هزار نفر آن پزشکان خارجی بودند. نیمی از بهداشت و سلامت ما در بخش پزشک عمومی و یا تخصصی وابسته به پزشکان خارجی بودیم.

وی افزود: در تخصص‌های مختلف به جز 8 رشته تخصصی پزشکی که در ایران بود در بقیه موارد نیازمند به دانشگاه‌های خارج از کشور بودیم. امروز این استقلال بزرگ را انقلاب اسلامی برای ما به ارمغان آورده که به جای 14 هزار پزشک امروز 140 هزار پزشک در این کشور خدمت می‌کنند. به جای 600 دانشجوی ورودی در رشته پزشکی در سال 57 امروز 6 هزار و 100 نفر ورودی پزشکی داریم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: انقلاب اسلامی ما را در بخش سلامت به هدف رسانده است و پیشرفت کشور در این زمینه قابل ملاحظه است. پزشکانی مخلص که ما بسیاری از آنان را در 8 سال دفاع مقدس در بیمارستان‌های خط مقدم مشاهده کردیم.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش با یادآوری ارائه لایحه دو فوریتی تفکیک وزارتخانه‌ها در ابتدای دولت دوازدهم گفت: کشور باید وزیر بازرگانی مستقل داشته باشد.

روحانی همچنین با اشاره به مدل نسخه‌نویسی پزشکان گفت: یک بار هم هشتگ درست کنیم برای مبارزه با داروهایی که لازم نیست و زینت النسخه  پزشکان هستند.

روحانی درباره لوایح چهارگانه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم تصریح کرد: از ریاست، هیئت رئیسه و نمایندگان مجلس بخاطر تصویب 4 لایحه‌ای که مبارزه با پولشویی و تروریسم بود تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: ما همیشه پیشتاز در مبارزه با تروریسم بودیم و نباید اجازه بدهیم عده‌ای که دستشان به خون مردم آلوده است، مدعی مبارزه مالی با تروریسم باشند و نباید بگذاریم به ما اهانت کنند. امیدوارم دو لایحه نهایی شود و تکمله دو فوریتی که به مجلس دادیم نیز به تصویب برسد و برای روان‌سازی مبادلات خارجی مالی بانکی دست مسئولنی را بازتر کنیم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: امیدوارم مجلس بخش صنعت و معدن را از بازرگانی جدا کند و این اصرار من است. مشکل تنظیم بازار بدون وزارت بازرگانی حل نمی‌شود و من از شما نمایندگان طی لایحه‌ای درخواست کردم بازرگانی را از صنعت و معدن جدا کنید. اگر می‌خواهید مردم برای خرید اجناس کمتر معطل بشوند؛ من به عنوان مسئول دولت می‌گویم این انجام نمی‌شود جز اینکه وزارت بازرگانی مجزا شود.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در دولت یازدهم 10 میلیون نفر تحت پوشش بیمه قرار داده شدند و این کار آسانی نبوده و به این معنا نیست که کار تمام شده ولی قدم‌های موثری برداشته شده است.

رئیس‌جمهور جلسه علنی مجلس را ترک کرد

رئیس جمهور جلسه علنی مجلس را ترک کرد.

از توصیه سیاسی "روحانی" به نمایندگان تا "زینت النسخه"

جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی بهداشت صبح امروز در مجلس برگزار شد که با حواشی همراه بود.

نوبخت: "نمکی" مشکل بودجه طرح تحول سلامت را حل می‌کند

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در موافقت با حضور نمکی به عنوان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت:‌ وزیر پیشنهادی بهداشت می‌تواند مشکل بودجه طرح تحول سلامت را حل خواهد کرد.

«نمکی» وزیر بهداشت شد

نمایندگان با حضور «سعید نمکی» بر مسند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موافقت کرد.

نمکی: توجه به مناطق محروم در صدر برنامه‌هایم قرار دارد

وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: توجه به مناطق محروم در صدر برنامه‌های آینده قرار دارد.

ساداتی‌نژاد: نمکی توجه ویژه‌ای به حوزه درمان دارد

نماینده مردم کاشان در مجلس با بیان اینکه وزیر پیشنهادی بهداشت، اصل برنامه‌هایش را بر پیشگیری قرار داده است، گفت: نمکی توجه ویژه‌ای هم به حوزه درمان دارد.

سلیمی: تاکنون لکه سیاهی در کارنامه نمکی ثبت نشده است

نماینده مردم محلات در مجلس با بیان اینکه وزیر پیشنهادی بهداشت تجربه خوبی در حوزه دارویی کشور دارد، گفت: نمکی می‌تواند نگرانی‌ها در حوزه انضباط مالی را رفع کند.

مقصودی: دخالت‌های نوبخت باعث کناره‌گیری "قاضی‌زاده هاشمی" شد

نماینده مردم سبزوار به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی دخالت‌های رئیس سازمان برنامه و بودجه را باعث کناره‌گیری قاضی‌زاده هاشمی دانست.