به گزارش افکارنیوز،

علی‌اکبر صالحی ظهر دیروز با حضور در شهرستان خنداب از بیمارستان مهر این شهرستان بازدید و بخش زایمان بیمارستان را راه‌اندازی کرد.

وی در این بازدید گفت: انقلاب دستاوردهای بسیاری در عرصه‌های مختلف داشته است به عنوان مثال در بخش زیرساخت‌ها در شبکه گاز بیش از 370 هزار کیلومتر شبکه گاز ظرف 40 سال گذشته ایجاد شده است و ظرفیت تولید برق نیروگاه‌های کشور به ۸۰ هزار مگاوات رسیده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: اینها دستاوردهای بزرگی است که شاید دیده نشود، اما ما در حال بهره‌گیری از مواهب آن هستیم. 

وی رشد و پیشرفت در عرصه فناوری هسته‌ای را از موفقیت‌های کشور بعد از انقلاب دانست و ادامه داد: کشور توانسته تمامی آستانه‌های این فناوری را در اکتشاف و استخراج، تحقیق و توسعه، طراحی راکتورهای تحقیقاتی و... به دست آورد.

صالحی تصریح کرد: اکنون در راکتور تحقیقاتی تاسیسات آب سنگین اراک که مقرر شده چون در خنداب قرار دارد، به عنوان راکتور تحقیقاتی خنداب نامیده شود، کارهای تحقیقاتی وسیعی در حال انجام است و محققان توانسته‌اند از آب سنگین تولید شده، دورتره‌های مختلفی را تولید کنند و زمینه‌های فراوانی برای استفاده از این آب سنگین در کشور ایجاد شود، چرا که آب سنگین کاربرد فراوان در ساخت داروهای جدید و نوترکیب دارد.

وی گفت: عزیزان ما در سایت خنداب موفق شدند اکسیژن 18 با خلوص 97 درصد با ظرفیت تولید 60 کیلو در سال تولید کنند، تنها یک قدم نهایی الکترولیز باقی مانده که آنهم کار آسانی است، با نهایی شدن کار ایران از این پس در تولید داروی تجهیزات پد در کشور خودکفا و خوداتکا شده و توانایی صادرات هم خواهد داشت.

وی افزود: هم اکنون قیمت هر اکسیژن 30 هزار دلار است که از خارج کشور وارد می‌شود، عزیزان ما در سایت خنداب با سه سال کار شبانه‌روزی موفق به تولید شدند.

رئیس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: در حال حاضر تعداد کشورهایی که تولید اکسیژن دارند خیلی اندک هستند و این محصول تنها در انحصار چند کشور است که ایران توانست این انحصار را شکسته و به خودکفایی برسد.

صالحی در ادامه با اشاره به خدمات سازمان انرژی اتمی در خنداب گفت: با کمک سازمان انرژی اتمی بخش اتاق عمل و زایمان بیمارستان مهر خنداب تجهیز شده و به زودی بخش اورژانس بیمارستان نیز راه‌اندازی خواهد شد.

وی بیان داشت: هر اندازه گشایش مالی در سازمان انجام شود، به همان اندازه گشایش در خدمات قابل ارائه به مردم منطقه ارائه خواهد شد.