گروه سیاسی- بسیاری از دلسوزان نظام بارها و بارها در باره برجام سخن گفتند ورهبری معظم انقلاب نیز درباره مذاکره با آمریکا با صراحت اعلام کردند که قابل اعتماد نیستند و دشمنان بد عهدی خواهند کرد اما مسئولان دولتی برجام را امضا و پس از مدتی با خروج آمریکا از برجام عملا این توافق به نقطه صفر رسید.
به گزارش افکارنیوز، حالا اروپایی ها در رویکرد جدیدشان سعی دارند برجام را حفظ کنند و در همین رساتا کانال مالی جدیدی به نام INSTEX را مطرح کردند تا دارو و غذا و تجهیزات پزشکی را با ایران معامله کنند.
اما تحریم های آمریکایی ها همچنان بر سر جای خود وجود دارد و ایران همچنان به تمام تعهدات خود در برجام عمل کرده است.
اردشیر نوریان نماینده مجلس معتقد است که کانال مالی موصوف به INSTEX فعالیت در حوزه های دارو و غذا و تجهیزات پزشکی را شامل می شود، تجربه روابط بین الملل نشان می دهد که تحریم ها این حوزه هار را مستثنی می کند لذا با این نگاه ساز و کار مالی اروپا قدم رو به جلو و در پاسخ به اعتماد جمهوری اسلامی ایران به جامعه جهانی نیست.
وی با بیان اینکه این کانال مالی اروپا با میزان همکاری و خویشتن داری جمهوری اسلامی ایران سنخیت ندارد، افزود: همکاری ایران بعد از خروج آمریکا از برجام با میزان تحرکات اروپایی ها در این ساز و کار مالی برابری ندارد.
این نماینده مجلس اظهار داشت: از سوی دیگر این اتفاق نشان می دهد که اروپایی ها یا نمی خواهند با ایران همکاری کنند یا خواهان همکاری هستند اما زورشان به آمریکا نمی رسد یا اینکه اروپایی ها علاقمند به همکاری با ایران هستند و توانایی و ظرفیت زیاد هم دارند اما دست به عصا حرکت می کنند.
نوریان تصریح کرد: با توجه به پیش فرض سوم می توان گفت که اروپایی ها خواهان گره زدن مسائل موشکی و فعالیت ایران در منطقه به برجام هستند، در صورتی که جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان این مسائل را قبول ندارد و در هیچ شرایطی حاضر به مذاکرات موشکی یا تحولات منطقه ای نخواهیم شد.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اروپایی ها باید به سیاست های یک جانبه آمریکا و تاثیر آنها بر تحولات منطقه واقف باشند، از طرف دیگر هم باید بدانند که ایران در توانایی های دفاعی و موشکی خود را با دیگران معامله یا در مورد آنها مذاکره نمی کند.
وی معتقد است: علت کندی اجرای ساز و کار مالی اروپا را در پیش فرض سوم می دانم، اروپایی ها دست به عصا حرکت می کنند زیرا قائل به گره زدن موضوعات مذکور به برجام هستند، هرچند راه اندازی INSTEX قدم اولیه خوبی است با اینکه در تعادل با اقدامات ایران نیست.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: اروپایی ها ادامه ساز و کار مالی را مشروط به تصویب لوایح پالرمو و CFT نکردند اما در بیانیه خود این موضوع را در قالب توقعات خود از جمهوری اسلامی مطرح کردند البته ما در چارچوب منافع ملی خود حرکت خواهیم کرد.
از سوی دیگر حسین دهقان، مشاور مقام معظم رهبری در امور صنایع دفاعی در گذشته با صراحت اعلام کرده بود که توان موشکی ما قابل مذاکره نیست زیرا این مساله مساله ی بودن یا نبودن است، مساله موشکی مساله هیبت، شرف، استقلال و اعتماد ملی است که درمورد آن نمی توان گفت‌وگو کرد. اگر آمریکایی‌ها گمان می‌کنند که در رابطه با این موضوع می توانند با ما مذاکره کنند بسیار خوشبین هستند و حساب و کتاب آنها اشتباه است، بنابراین تحت هیچ شرایطی در رابطه با سامانه موشکی مذاکره نخواهیم کرد.
وی افزود: ما در مدت بسیار کوتاهی توان گسترش موشک های خود را داریم ، با توجه به تهدیدات کنونی توان موشکی ما برای مقابله کافی است، اما در صورت تغییر یافتن تهدیدات و نیاز پیدا کردن به پاسخ به آنها هیچ مانعی برای افزایش برد موشک هایمان وجود نخواهد داشت.