افکارنیوز:خبرگزاری فرانسه گزارش داد: آژانس بینالمللی انرژی اتمی روز چهارشنبه اعلام کرد که "تلاشهای فشرده" توسط تیمی از این سازمان که برای جستوجوی راهی رو به جلو به ایران سفر کرده است با شکست روبرو شد و این تیم اجازه دسترسی به سایت نظامی مهم ایران را پیدا نکرد.

به گزارش ایسنا، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد: تلاش‌های فشرده‌ای برای رسیدن به توافقی در خصوص سندی که شفاف‌سازی مسائل حل نشده در ارتباط با برنامه هسته‌یی ایران را تسهیل کند، انجام گرفت.

آژانس در این بیانیه افزود: متاسفانه توافقی درباره این سند حاصل نشد.

در بیانیه آژانس همچنین آمده است که هیات آژانس که به تهران سفر کرده بود در طول سفر اول و نیز سفر دوم دسترسی به سایت نظامی پارچین را خواستار شد، اما ایران " اجازه این کار را اعطا نکرد ".

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این بیانیه افزود: مایوس کننده است که ایران تقاضای ما برای بازدید از پارچین را در نشست‌های اول و دوم نپذیرفت.

آمانو مدعی شد: ما با روحی سازنده وارد گفت‌وگو شدیم، اما هیچ توافقی حاصل نشد.

هیات عالی رتبه آژانس که به ریاست هرمان ناکارتس، رییس بازرسان آژانس به ایران سفر کرده، قرار است اواخر چهارشنبه به وین بازگردد.

خبرگزاری فرانسه افزود: این سفر به عنوان پیش درآمد مهمی برای از سرگیری احتمالی گفت‌وگوها میان ایران و ۱ + ۵ متشکل از آمریکا، ‌ چین، روسیه، فرانسه، انگلیس و آلمان در نظر گرفته می‌شود که آخرین بار ۱۳ ماه قبل در ترکیه برگزار شد.

به گزارش ایسنا رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان روز سه‌شنبه در نشست خبری با خبرنگاران درباره این که آیا هیات آژانس درخواست گفت‌وگو با دانشمندان ما را داشته است و اگر درخواستی داشته باشد پاسخ ایران چیست؟ اظهار کرد: ایران و هیات آژانس مشغول بحثو مذاکره در مورد نحوه تعامل هستند. این مذاکرات به منزله تعیین چارچوب همکاری‌ها و مذاکرات بعدی خواهد بود.

وی توضیح داد: باید صبر کنیم تا ببینیم نتیجه سفر این هیات به چه موضوعاتی منجر خواهد شد و چه تاثیری در چارچوب مذاکراتی ما با کشورهای ۱ + ۵ خواهد داشت.

مهمان‌پرست تاکید کرد: در هر صورت ما آماده مذاکرات هستیم. باید با رویکرد مثبت و سازنده و با اراده‌ای برای همکاری وارد مذاکرات شد. زمان و مکان مذاکرات از اهمیت کم‌تری برخوردار است اما این موضوع نیز در سایه توافق دو طرف تعیین خواهد شد.

مهمان‌پرست درباره نتیجه سفر هیات بازرسان آژانس به ایران پرسید که مهمان‌پرست گفت: باید در نظر داشت این هیات، هیات بازرسان نیست بلکه هیات کارشناسی آژانس است که به ریاست معاون دبیرکل آژانس به ایران آمده‌اند. هدف از سفر بازرسی نیست بلکه مذاکرات و گفت‌وگو درباره‌ی ادامه‌ی همکاری‌های میان ایران و آژانس است.

علی اصغر سلطانیه پس از پایان مذاکرات درگفت‌وگو با خبرنگار انرژی هسته‌یی ایسنا گفت: دور دوم مذاکرات پیرامون همکاری‌های ایران و آژانس و تعامل با یکدیگر انجام شد و این مذاکرات در آینده نیز ادامه خواهد یافت.

وی گفت: در این نشست مقامات عالی رتبه آژانس از جمله «هرمان ناکارتس» معاون مدیرکل در امور پارلمان‌ها و «رافائل گروسی» دستیار ویژه مدیرکل آژانس و چند تن از کارشناسان آژانس حضور داشتند.

سلطانیه ادامه داد: گفتوگوهای ایران و آژانس طی دو روز به طور فشرده و در ادامه دور اول مذاکرات ایران و آژانس ـ که طی ۹ تا ۱۱ بهمن برگزار شده بود ـ صورت گرفت.