به گزارش افکارنیوز، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ديدار رئيس و اعضاي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات، دغدغهها، نگرانيها و دلسوزيهاي دوستداران نظام و انقلاب از جناحهاي گوناگون در مورد آينده نظام اسلامي را به حق دانست و با اشاره به روند حضور مردم در صحنههاي گوناگون مبارزه، پيروزي انقلاب و دوران پس از آن، گفت: مردم ايران با علاقمندي و حسابگرانه نظام جمهوري اسلامي را برگزيدند و عليرغم وجود اختلاف سلايق بين گروههاي گوناگون، در كنار هم پيشرفت و تعالي كشور را پيگيري كردند و ميكنند.

به گزارش ایلنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر لزوم دستیابی به راه‌حل‌های سازنده برای برون‌رفت از برخی مشکلات، تجدیدنظر در برخی روش‌ها و مدیریت داخلی و نیز عدم دشمن‌تراشی در خارج از کشور را خواستار شد و تصریح کرد: ما نیاز داریم به گونه‌ای در سیاست و مدیریت داخلی تحول ایجاد کنیم تا تک‌تک مردم احساس کنند در کشور و سرنوشت آن سهم دارند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در سیاست خارجی نباید به سوی برخورد و دشمن‌تراشی با سایر کشورها پیش برویم، مبنای سیاست خارجی کشور را تعامل جدّی با سایر کشورها عنوان کرد و افزود: کافی است که در سطح بین‌المللی سیاست همکاری و تعامل را در پیش بگیریم و پس از آن خواهیم دید که چگونه راه برای توسعه و پیشرفت داخلی هموار خواهد شد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در تشریح سیاست تعامل با دنیا، این سیاست را همکاری سازنده با دنیا در عین حفظ مواضع خود عنوان و تصریح کرد: در دوران پس از دفاع مقدس تعامل با سایر کشورها به طور جدّی دنبال شد و با همکاری نسبی سایر کشورها به توسعه و پیشرفت خوبی در داخل دست یافتیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، مردم ایران را سهامداران واقعی انقلاب و نظام اسلامی دانست و با اشاره به منابع غنی مادی، انسانی، فرهنگی و طبیعی کشورمان گفت: با زمینه‌ها و استعدادهای گوناگونی که در کشورمان وجود دارد و سوابق درخشان مردم ایران در خارج از کشور، قطعاً دنیا علاقمند است که با جمهوری اسلامی ایران همکاری و تعامل سازنده‌ای داشته باشد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اکثر قریب به اتفاق مردم ایران را دوستدار و وفادار به نظام و انقلاب خواند و با تأکید بر لزوم اتحاد مردم، گروهها و مسئولین نظام افزود: اگر بتوانیم همانند ابتدای انقلاب اتحاد و همبستگی ملی میان سلایق و گروهها ایجاد کنیم، قطعاً در مقابل تهدید خارجی مصونیت چشمگیری پیدا خواهیم کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به روشن شدن بیش از پیش اذهان مردم نسبت به مسائل داخلی و بین‌المللی در سایه گسترش وسایل ارتباط‌جمعی، بر مسئولیت همگانی دلسوزان نظام و صاحب‌نظران کشور در کمک به حل مشکلات تأکید کرد و گفت: برای گشایش در امور باید با مردم کار کنیم و به انتخاب‌های آنان احترام بگذاریم.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی افزود: با شرایط جدیدی که در منطقه و جهان پیش آمده، همکاری عمومی و مردمی در داخل، هوشیاری و تعامل در سیاست خارجی و اعتدال در همه زمینه می‌تواند آینده نظام و کشور را تضمین کند و البته پس از تحقق کامل این زمینه‌ها باید سازندگی و آبادانی کشور را با استفاده از توان همه نیروهای داخلی تسریع بخشید.

در ابتداي اين ديدار آقاي عليمحمد غريباني رئيس دورهاي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات و تني چند از اعضاي حاضر در جلسه به طرح ديدگاههاي خود در زمينه مسائل داخلي و خارجي و نيز مشكلات و دغدغههاي موجود در كشور پرداختند.