به گزارش افکارنیوز به نقل از ايسنا، دكتر محمود احمدينژاد در مراسم تجليل از دانشجويان نمونه كشور كه در سالن شهيد بهشتي نهاد رياست جمهوري برگزار شده بود، با ابراز خرسندي از حضور در جمع دانشجويان به پيشرفتهاي علمي كشور در عرصههاي مختلف اشاره واظهارداشت: غايت مطالبه انسان رسيدن به سعادت است و همه پيامبران آمدهاند كه راه سعادت را به انسانها نشان دهند و آنها را در تحقق اين مطالبه و رسيدن به آن ياري كنند.

احمدی‌نژاد ادامه داد: اساس سعادت و رسیدن به آن نیازمند دو عامل است و اگر این دو عامل محقق شود، جامعه به سعادت می‌رسد.

رییس‌جمهور این دو عامل را عبودیت و عدالت عنوان کرد و گفت: اگر عدالت نباشد فاصله طبقاتی و فقر گسترش پیدا می‌کند.

وی در ادامه با بیان این‌که به نظرم سه عامل می‌تواند انسان‌ها را به عبودیت و عدالت برساند، تصریح کرد: اولین و مهم‌ترین آن علم است. علم نور است و راهگشاست. البته باید از دروازه درست آن نیز وارد شویم و از مسیر درست آن را کسب کرد و در مسیر درست نیز استفاده کرد.

احمدی‌نژاد با بیان این‌که متاسفانه برخی افراد از علم برای تحقیر و فریب ملت‌ها استفاده می‌کنند و علم خود را در جهت خدمت به نظام سلطه و گسترش بی‌عدالتی به کار گرفته‌اند، گفت: آنها از مسیر درست وارد نشده‌اند و از علم در راه صحیح استفاده نکرده‌اند.

رییس‌جمهور عامل دوم را عشق عنوان و اظهار کرد: خداوند عالم را از عشق آفریده است.

وی ادامه داد: چطور می‌تواند کسی که عاشق انسان‌هاست بمب میکروبی درست کند؟ کسی که یک ذره عشق و محبت در دلش نسبت به انسان‌ها باشد، آیا می‌تواند تحمل کند که از دست کسی خون بیاید؟

احمدی‌نژاد در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این‌که سالانه ۱۲۰۰ میلیارد دلار صرف فعالیت‌ها و هزینه‌های نظامی در دنیا می‌شود، گفت: اگر این مقدار پول در راستای استقرار عدالت استفاده می‌شد، آیا دیگر جنگی رخ می‌داد و جنگی لازم بود؟ در حال حاضر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون انسان در کره زمین به اندازه‌ی یک دلار در روز گیرشان نمی‌آید؛ در حالی که این مقدار هزینه صرف فعالیت‌های نظامی می‌شود.

رییس‌جمهور سومین عامل را در راستای تحقق عبودیت و عدالت، عمل صالح عنوان کرد و افزود: عمل صالح همان ترجمه عشق و علم است و علم باید تبدیل به عمل صالح شود.

وی با بیان این‌که اگر انسان‌ها به دنبال آرمان‌های بزرگ و تعالی نباشند، شکوفا نمی‌شوند، تصریح کرد: چنین علمی نیز دارای ارزش نخواهد بود. ما باید آرمان‌ها را به‌خصوص در عرصه‌ی علمی در بالا قرار دهیم.

احمدی‌نژاد با تاکید بر این‌که علم، نور و راهگشاست، خاطرنشان کرد: علم، محور است و کشور ما نیز در زمینه‌های علمی به رشد خوبی رسیده است و پیشرفت‌های علمی در تمام زمینه‌ها در کشور در حال تحقق است.

احمدی‌نژاد با اشاره به ظرفیت و توانی که در کشور وجود دارد، اظهار کرد: من باور دارم که هیچ دستاوردی از دستاوردهای امروز بشری نیست که دور از دسترس دانشمندان و جوانان ما باشد.

رییس‌جمهور به رونمایی از پیشرفت‌های علمی کشور در عرصه‌ی هسته‌یی که چند روز قبل صورت گرفت اشاره و یادآور شد: دو سال قبل ما درخواست سوخت ۲۰ درصد و صفحه سوخت کردیم و از آنها خواستیم که در اختیار ما بگذارند، ولی توافق حاصل نشد و آنها فکر می‌کردند که ما نمی‌توانیم خودمان به این دستاورد نائل شویم ولی دیدیم که این اتفاق افتاد.

وی با بیان این‌که در راه رسیدن به قله‌های علم در ابتدای راه هستیم و هنوز به شیب علمی نرسیده‌ایم، تصریح کرد: در واقع هنوز از ظرفیت عظیمی که خداوند در اختیار انسان‌ها قرار داده به طور کامل استفاده نشده است.

احمدی‌نژاد با اشاره به پتانسیل و ظرفیت جوانان ایرانی در عرصه‌های مختلف علمی و با ذخیره دانستن آنها برای ملت ایران و کل بشریت، به خواسته‌های دانشجویان نمونه کشور در این جلسه اشاره کرد و گفت: یکی از درخواست‌های دانشجویان فراهم شدن زمینه برای ادامه‌ی تحصیل بود و من از مسوولان وزارت علوم و وزارت بهداشت می‌خواهم تا زمینه‌ی لازم را برای ادامه تحصیل آنها فراهم کنند.

رییس‌جمهور هم‌چنین درباره‌ی درخواست آنها جهت جذب هیات علمی شدن، اظهار کرد: من در جشنواره خوارزمی اعلام کردم که ما به دو وزارتخانه بهداشت و علوم مجوزهایی را برای جذب هیات علمی داده‌ایم و گفتیم دانشجویانی که نمونه هستند و یا در جشنواره‌های مختلف در داخل و خارج از کشور جایزه گرفته‌اند، هنگامی که در حال تحصیل هستند در فضاهای پژوهشی که در دانشگاه‌ها ایجاد می‌شود، مشغول به کار شوند و بعد از اتمام تحصیل نیز جهت عضویت در هیات علمی در اولویت قرار گیرند و برای گرفتن هیات علمی برای دو وزارتخانه بهداشت و علوم ظرفیت مشخص کرده‌ایم.

وی هم‌چنین به این دانشجویان گفت که درخواست‌های آنها را در مورد عضویت در بنیاد نخبگان در هیات امنای مربوطه مطرح می‌کند.

پيش از صحبتهاي احمدينژاد تعدادي از دانشجويان نمونه كشوري و همچنين قائممقام وزير بهداشت و وزير علوم به ايراد سخنراني پرداختند و پس از پايان صحبتهاي رييسجمهور تعدادي از دانشجويان نمونه از رييسجمهور لوح تقدير گرفتند.