به گزارش افکارنیوز،
در ابتدای این مراسم سفیر اکردیته لیتوانی در ایران و ترکیه در ویدئویی،  ضمن گرامیداشت روز استقلال کشورش ابراز امیدواری کرد که روابط دو کشور در سال ۲۰۱۹ هر چه بیشتر گسترش یابد.

در ادامه اردشیر نوریان، نماینده مجلس و رئیس اتاق دوستی پارلمانی ایران و لیتوانی در این مراسم  ضمن تبریک روز استقلال به دولت و ملت این کشور گفت: جهانی پر از صلح و دوستی برای همه کشورها به ویژه برای ایران و لیتوانی آرزو می‌کنیم و اینکه در سایه همکاری متقابل، کشورها بتوانند شرایط بهتری را برای ملت‌هایشان فراهم کنند.

وی در ادامه افزود: در ایران به ویژه در دولت فعلی سیاست کاهش رفتار در دستور کار قرار گرفته که در راستای آن همکاری‌ها را بسط و گسترش دهد. اگر امروزه در دنیا شاهد جنگ و کشتار در دنیا و منازعات بی حاصل هستیم هیچ دلیلی جز سلطه طلبی برخی بازیگران ندارد.

همچنین در ادامه نوریان از تمام کسانی که در گسترش روابط ایران و لیتوانی در سطوح مختلف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و غیره نقش دارند تقدیر کرده و اظهار کرد: ما برای داشتن یک جامعه آزاد بدون خشونت راهی جز گسترش همکاری‌ها نداریم و در این راستا انتظار داریم از همه ظرفیت‌های داخلی برای گسترش روابط استفاده کنیم، روندی که به تقویت صلح در منطقه و جهان می‌انجامد.

شایان ذکر است لیتوانی پس از جنگ جهانی اول مستقل شد، اما بعداً توسط شوروی و سپس توسط آلمان اشغال شد. با نزدیک شدن جنگ جهانی دوم به پایان خود آلمانی‌ها عقب‌نشینی کرده و اتحاد شوروی مجدداً لیتوانی را اشغال کرد.

در ۱۱ مارس سال ۱۹۹۰، یک سال پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، لیتوانی نخستین جمهوری شوروی بود که اعلام استقلال کرد.