به گزارش افکارنیوز،

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه در نشست مذاکرات هیات ایرانی و عراقی در بغداد با حضور همتای عراقی خود گفت: خوشحالم که در فاصله حدود یک ماه این دومین بار است که به عراق سفر می کنم.

ظریف ادامه داد: روابط ایران و عراق راهبردی است و با خون جوانان دو کشور در نبرد با داعش به هم پیوند خورده است و هیچ کشوری نمی تواند آن را تضعیف کند.

وزیر امور خارجه  کشورمان افزود: خوشحالیم که سفر روحانی در مقطع بسیار مهم تاریخی و پس از پیروزی عراق بر داعش بعنوان دشمن بشریت صورت می گیرد.

وی در این خصوص همچنین به موفقیت عراق در انتخابات پارلمانی اخیر و پیش‌برد روند دموکراتیک و برقراری یک نظام فراطائفه ای و فراقومیتی در عراق اشاره کرد و گفت: این موفقیت بزرگ را باید به ملت و دولت عراق تبریک بگوییم.

ظریف ادامه داد: این موفقیت بزرگی برای دموکراسی و ملت عراق بوده و ما آن را به ملت و دولت عراق تبریک می گوییم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در بخش دیگری از سخنانش گفت که امروز مذاکرات خوبی با محمدعلی الحکیم همتای عراقی خود در خصوص مسائل دو جانبه و منطقه داشته است.

وی ابراز امیدواری کرد ادامه مذاکرات دو طرف در این نشست به تفاهمات خوبی به نفع دو ملت و دو کشور برسد تا در جریان سفر روز دوشنبه دکتر روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به عراق، مورد توافق دو طرف قرار گیرد و نهایی شود.

لازم به ذکر است که ظریف عصر شنبه برای انجام مقدمات سفر روحانی وارد بغداد شد و روز یکشنبه قرار است مذاکراتی را با مقامات عراقی از جمله همتای عراقی خود انجام دهد. همچنین رئیس جمهوری اسلامی ایران قرار است فردا دوشنبه در یک سفر رسمی سه روزه وارد بغداد شود.