به گزارش افکارنیوز،

روزنامه «نیزاویسیمایا گازیه‌تا» امروز در تحلیلی می‌نویسد: "حسن روحانی" رئیس جمهوری ایران امروز، دوشنبه برای یک دیدار رسمی سه‌روزه به عراق سفر کرده است. مهمترین موضوع مذاکرات رئیس جمهوری ایران با مقامات بلندپایه عراقی، تقویت روابط دوجانبه در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی، به‌رغم همه تحریم‌های اعمال‌شده از سوی آمریکا علیه تهران است، در حقیقت این مذاکرات نشان‌دهنده ناتوانی آمریکا در برابر نفوذ ایران در عراق است.

در حال حاضر حجم مبادلات بازرگانی بین ایران و عراق 12 میلیارد دلار است و دو کشور همسایه قصد دارند تا این رقم را تا 20میلیارد دلار در سال افزایش دهند. به‌رغم اینکه ایالات متحده به شدیدترین شکل ممکن تلاش می‌کند تا روابط کشورهای منطقه‌ با جمهوری اسلامی ایران را محدود سازد، وضعیت روابط دو کشور همچنان در حال توسعه است.

"روسلان مامیدوف" مسئول هماهنگی شورای روابط بین‌الملل روسیه در گفت‌وگو با این روزنامه یادآور شده که خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران و به‌دنبال آن اعمال تحریم‌های تمام‌عیار علیه تهران می‌تواند تأثیر منفی بر روابط اقتصادی دو کشور همسایه بگذارد، این در حالی است که روابط اقتصادی با ایران برای عراق، به‌خصوص در زمینه تأمین انرژی برق این کشور اهمیت بسیار زیادی دارد. در واقع ایران و عراق دارای روابط جدی و تمام‌عیاری بوده و دستور کار کاملاً مشخص و خاص خود را دارند.

این کارشناس افزود: «آمریکایی‌ها در تماس دائم با مقامات عراقی هستند و به‌خوبی از نارضایتی آشکار عراقی‌ها از سیاست منطقه‌ای واشنگتن آگاه هستند. اظهارات اخیر دولت دونالد ترامپ در این باره که آمریکا حضور نظامی خود در عراق را به‌منظور بازدارندگی ایران، حفظ خواهد کرد، با واکنش شدید مقامات بغداد روبه‌رو شد. رئیس جمهوری عراق در واکنش به این اظهارات به مقامات آمریکایی گوشزد کرد که حضور آنها در این کشور تنها به‌خاطر مبارزه با تروریسم بوده و نه چیزی بیشتر از این. ضمناً لازم به یادآوری است که تماس‌های سیاسی بین مقامات تهران و بغداد طی 6 ماه اخیر افزایش قابل توجهی یافته و سفر آقای روحانی به بغداد نقطه اوج این تماس‌ها است.

مسائل عقیدتی روابط ایران و عراق را بسیار نزدیک و محکم کرده است

"آنتون مارداسوف" کارشناس نظامی روس نیز در گفت‌وگو با «نیزاویسیمایا گازیه‌تا» یادآور شده است: «به‌رغم جنگ تحمیلی بین عراق و ایران در زمان "صدام حسین"، روابط دو کشور تنها جنبه همسایگی نداشته، بلکه با توجه به عقاید مذهبی شیعه به‌شدت به یکدیگر نزدیک بوده و وضعیت خاصی پیدا کرده است که نمی‌تواند تحت تأثیر سیاست‌های ضدایرانی آمریکا قرار بگیرد، ضمن اینکه عراق نیز برای ایران به‌خاطر وجود «کریدور شیعه» و راه ارتباطی بین چهار کشور ایران، عراق، سوریه و لبنان بسیار اهمیت دارد».

به‌عقیده این کارشناس، مذاکرات کنونی رئیس جمهوری ایران با مقامات بلندپایه سیاسی و مذهبی عراقی، با توجه به این جهت‌گیری‌ها دارای اهمیت زیادی است و دولت آمریکا با وجود تلاش زیاد، نخواهد توانست مانعی برای توسعه روابط این دو کشور شیعه همسایه به‌وجود آورد.