به گزارش افکارنیوز،

وزارت خارجه آمریکا بیانیه‌ای درباره دیدار معاون امور سیاسی وزیر خارجه این کشور با «ویجای کشاو گوکاله» وزیر مشاور در امور وزیر خارجه هند منتشر کرد و در آن خبر داده که مسائل مرتبط با ایران یکی از مسائل مورد رایزنی دو طرف بوده است.

«ویجای کشاو گوکاله» وزیر مشاور در امور خارجه هند که برای سفری سه‌روزه به آمریکا سفر کرده، پیش از دیدار با «مایک پامپئو»، وزیر خارجه این کشور، با معاون امور سیاسی او دیدار و گفت‌وگو کرد.

پیشتر، سخنگوی وزارت خارجه هند اعلام کرده بود که قرار است در دیدارهای این هیات هندی در آمریکا، درباره مکانیسم‌های روابط دوجانبه، مسائل عمده سیاست خارجه و مسائل مشترک میان دو طرف بررسی شود.

وزارت خارجه آمریکا سه شنبه شب بیانیه‌ای درباره دیدار «دیوید هیل» معاون امور سیاسی وزیر خارجه این کشور با گوکاله منتشر کرد.

طبق این بیانیه، هیل و گوکاله بر حیاتی بودن مشارکت استراتژیک آمریکا-هند و اهمیت رهبری مشترک دو کشور برای تقویت نظم مبتنی بر قوانین در منطقه «ایندوپاسیفیک» تاکید کردند.

مقام‌های آمریکایی و هندی در این دیدار، توافق خودشان را درباره تعمیق همکاری‌ها به منظور حصول به اهداف مشترکشان در ایندوپاسیفیک و همکاری با دیگر شرکای‌شان در این منطقه اعلام کردند.

بنا بر اعلام وزارت خارجه آمریکا، هیل و گوکاله «همچنین درباره همکاری در زمینه مقابله با تروریسم و مجموعه‌ای از موضوعات منطقه‌ای و جهانی مورد علاقه دو کشور از قبیل وضعیت جاری در افغانستان، کره شمالی، ایران و ونزوئلا صحبت کردند».

این مقام ارشد هندی با مایک پامپئو وزیر خارجه هند هم دیداری دوجانبه ترتیب داد اما وزارت خارجه آمریکا جزئیات بیشتری درباره این دیدار منتشر نکرده است.

سفر هیات هندی به واشنگتن در حالی صورت گرفته که رایزنی‌های دو کشور درباره مسائلی از قبیل معافیت‌های مدنظر دهلی نو در رابطه با تحریم‌های ایران تشدید شده است.

هند علیرغم فشارهای آمریکا خواهان تداوم خرید نفت از ایران و همچنین پیش بردن طرح‌های سرمایه‌گذاری‌ خود در بندر چابهار است.