به گزارش افکارنیوز،

پارلمان قزاقستان توافقنامه موقت این کشور در مورد تجارت آزاد بین کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا و جمهوری اسلامی ایران را تصویب کرد.

«روسلان دالین اف» وزیر اقتصاد ملی قزاقستان در سخنانی گفت: اجرای این توافقنامه فرصتی برای افزایش صادرات محصولات قزاقی به بازار آینده دار ایران با جمعیت بیش از 80 میلیون نفر را فراهم می‌کند.

وزیر اقتصاد ملی قزاقستان، تصویب چنین توافقنامه‌هایی را یکی از ابزارهای تقویت صادرات به بازارهای جهانی عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: حجم تجارت متقابل قزاقستان و ایران در سال گذشته میلادی 516 میلیون دلار برآورد شده که 82.6 درصد یا 426 میلیون دلار از آن به صادرات محصولات قزاقی مرتبط است.

دالین اف گفت: جو، فولاد نورد، دانه‌های گلزا و گوشت گوسفند از کالاهایی است که قزاقستان به ایران صادر می‌کند و  بنابر توافقنامه تصویب شده طرف ایرانی تعرفه گمرکی برای صادرات این نوع محصولات قزاق را کاهش داده است.

وی افزود: طرف قزاق می‌تواند کالاهایی مانند گوشت گاو و گوسفند، حبوبات، روغن، ماکارونی، شیرینی، فولاد نورد، باتری و لوله را که بخشی از محصولات صادراتی قزاقستان را تشکیل می‌دهند با تعرفه‌های ترجیحی به ایران صادر کند.

دالین اف گفت: علاوه بر این، طبق این توافقنامه کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا تعرفه‌های گمرکی برای 502 نوع کالای ایرانی را نیز کاهش می‌دهند که پسته، خرما، انجیر، کشمش، میگو، شیرینی، ظروف، مواد شوینده، فرش و محصولات پلاستیکی از آن جمله است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: کاهش تعرفه‌های گمرکی برای برخی محصولات ایرانی بر رقابت پذیری کالاهای قزاقی تاثیری نخواهد گذاشت.