به گزارش افکارنیوز،

ابوالفضل ظهره‌وند،کارشناس مسائل بین‌الملل  با اشاره به سفر رئیس‌جمهور به کشور عراق با بیان اینکه این سفر یک نقطه شروعی از روابط راهبردی بین تهران و بغداد خواهد بود، اظهار داشت: این سفر پیام خیلی مهمی را به آمریکایی‌ها و دشمنان انقلاب دارد که دو ملت ایران و عراق مسیر راهبردی و همکاری‌های جدی را بیرون از اراده بیگانه در پیش دارند و آن بحث که پیرامون نفوذ منطقه‌ای ایران مطرح بود، امروز در صحنه میدانی به چشم می‌خورد.

وی افزود: امروز دو ملت با ایستادن روی مشترکات هویتی خود به سمت این می‌روند که روابط و امنیت پایدار منطقه‌ای را شکل داده و نقش مشترک منطقه‌ای ایفا کنند.

ظهره‌وند با تأکید براینکه قطعاً مناسبات بین ایران و عراق به دو کشور ختم نمی‌شود، خاطرنشان کرد: تأثیرات پیرامونی عمیق‌تری را از این سفر شاهد خواهیم بود که روی کشورهای سوریه و لبنان و ترتیبات امنیتی در منطقه و ثبات‌سازی در آن اثرگذار خواهد بود.

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: این منطقه، منطقه‌ای نیست که تحت عنوان سایکس-پیکو و اراده انگلیس و غربی‌ها برای سرنوشتش نقشه بریزند و برنامه تنظیم کنند، بلکه ملت‌های منطقه بر سرنوشت خود حاکم می‌شوند و مترصد اعمال این حاکمیت هستند.

وی در پاسخ به سؤالی پیرامون تغییر نگاه دولت از غرب به کشورهای پیرامونی ایران خاطرنشان کرد:‌ آقای روحانی هرچند دیر حرکت کرده ولی حرکت کرده است. ما پنج سال زمان را برای هیچ و برای اینکه مشکلات‌مان را با کمک غربی‌ها و برجام حل و فصل کنیم از دست دادیم؛ اما امروز حرکتی در راستای الزامات ژئوپولتیکی برداشته می‌شود.

ظهره‌وند تأکید کرد: اگر قرار باشد این سفر در چارچوبی که انتظار می‌رود به سرانجام برسد باید دولت رویکرد خود را عوض کند. آنچه بین ایران و عراق اتفاق افتاده بیرون از اراده دولت‌ها بوده است و الزامات ژئوپولتیکی و تهدیدهای فرصت‌های مشترک بود که باعث ظهور و بروز این پتانسیل شد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه باید شرایط به وجود آمده را محصول خون مدافعان حرم بدانیم،‌تصریح کرد: آقای روحانی مسئولیتی در قبال استفاده از این پتانسیل در راستای منافع ملی دو کشور و مصالح اسلام دارد و نیازمند تغییر رویکرد دولت است تا به سمت تفکر ولایی حرکت کنند و ببینند الزامات این پارادایم چیست.