به گزارش افکارنیوز،

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد محمدی گلپایگانی در مراسم تکریم و معارفه تولیت آستان قدس رضوی که در تالار ولایت حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد، اظهار کرد: مرحوم آیت‌الله واعظ طبسی تولیت فقید آستان قدس رضوی شخصیتی والامقام و از هم‌رزمان بزرگ مقام معظم رهبری در استان خراسان بودند که بارها از نزدیک وصف ایشان را از رهبر انقلاب شنیده ام.

وی افزود: تولیت فقید آستان قدس رضوی در دوران پیش از انقلاب اسلامی هیچ‌گاه از مبارزه دست نکشید و بعد از عهده‌دار شدن تولیت این آستان مقدس تمام سعی و کوشش خود را به کار گرفت که زمینه آسایش زائران را فراهم کند.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به زیرساخت‌های فراهم‌شده در حرم مطهر رضوی در دوران تولیت مرحوم واعظ طبسی تصریح کرد: اگر خدمات ایشان در توسعه حرم مطهر و صحن‌ها نبود، شاید امروز امکان پاسخگویی به جمعیت 30 میلیون نفری زائران این آستان مقدس وجود نداشت.

وی بابیان اینکه حجت‌الاسلام‌والمسلمین رئیسی در مدت کوتاه تولیت آستان قدس رضوی خدمات واقعاً ارزنده‌ای داشت، ادامه داد: ایشان به مقام معظم رهبری می‌گفتند که در مدت سه سال خدمت خود، حتی یک ریال از حق تولیت خود استفاده نکرده‌اند، بااینکه حق تولیت حق شرعی و قانونی تولیت است و آقای رئیسی می‌توانست از حق خود استفاده کند اما چنین کاری را انجام ندادند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدی گلپایگانی ادامه داد: مردمی بودن، ساده زیستی، تلاش و کوشش ازجمله ویژگی‌های شخصیتی حجت‌الاسلام رئیسی به شمار می‌رود، ایشان بسیار مردمی است و همواره تلاش می‌کرد که در حد توان رضایت مقام معظم رهبری را جلب کند.

وی از توسعه فعالیت‌های فرهنگی آستان قدس رضوی به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین خدمات حجت‌الاسلام رئیسی در دوران تولیت این آستان مقدس یادکرد و گفت: در دوره مدیریت ایشان، طرح مبادله فرهنگی بین ادیان آسمانی با محوریت مناظرات امام رضا(ع) با بزرگان سایر ادیان کلید زده شد که توفیقات ارزشمندی داشت.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری بیان کرد: حجت‌الاسلام رئیسی چند مرتبه به بنده گفتند که دل کندن از این آستان برای ایشان خیلی مشکل بود و حق هم داشتند چراکه همه جای آستان قدس رضوی نور و روشنی و متصل به آسمان است.

وی ادامه داد: آستان قدس رضوی پاره‌ای از بهشت است لذا کسانی که در این آستان مقدس خدمت می‌کنند، باید قدر بدانند. بسیاری از افراد آرزو دارند که یک روز برای زیارت به حرم مطهر رضوی شرف یاب شوند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدی گلپایگانی بابیان اینکه مشهد یک شهر معمولی مانند دیگر شهرهای کشور نیست بلکه مشهد یک شهر بین‌المللی به شمار می‌رود، افزود: اداره کردن 30 میلیون زائر با ملیت‌ها و مذاهب مختلف کار آسانی نیست چراکه باید وسایل آسایش این تعداد زائر فراهم شود و آقای رئیسی همین کارها را دوست داشتند، اما مقام معظم رهبری به ایشان تأکید کردند که اگر شما در مسؤولیت جدید خود گره از کار یک مسلمان بگشایید، ثواب بیشتری خواهد داشت.

وی در ادامه با بیان اینکه تولیت جدید آستان قدس رضوی فرزند مشهد است، اظهار داشت: همان‌طور که در حکم صادرشده از سوی رهبر معظم انقلاب آمده است، در طول 30 سال گذشته جز سادگی، ابتکار، صداقت و پاکی و پای‌کار بودن از آقای مروی ندیده‌ایم.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری گفت: حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی پیش از انتصاب به‌عنوان تولیت جدید آستان قدس رضوی مسؤولیت سنگینی در دفتر مقام معظم رهبری داشتند و نمی‌دانم خلأ نبودن ایشان را باید چگونه پرکنیم. اکنون قرار است مسؤولیت گذشته ایشان به 4 نفر واگذار شود اما آقای مروی یک‌تنه کارها را پیش می‌برد.

وی تأکید کرد: مقام معظم رهبری در 30 سال گذشته جز امانت‌داری، پاکی و تقوا چیز دیگری از ایشان ندیدند و به همین دلیل مسؤولیت سنگین آستان قدس رضوی را بر عهده ایشان قراردادند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدی گلپایگانی ادامه داد: امیدواریم آقای مروی در مسؤولیت جدید خود بتواند کارهای بنیادی و اساسی که آقای رئیسی پایه‌گذاری کردند را ادامه داده و توسعه دهد. هرچه بتوان به زائران، مجاوران و نیازمندان و درماندگان بیشتر خدمت کرد، موجبات رضایت حضرت رضا(ع) بیشتر فراهم خواهد شد.

وی گفت: آقای علم‌الهدی امروز خودشان را از سفر عتبات عالیات به مشهد رساندند تا در این مراسم حضور یابند. ایشان شخصیتی والامقام و بلندگوی حزب‌الله در استان هستند که زندگی ساده و بی‌پیرایه‌ای دارند.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به خدمات فرهنگی انجام‌گرفته در حاشیه شهر مشهد بیان کرد: در سفر اخیر رهبر معظم انقلاب به مشهد، گزارشی از اقدامات انجام‌گرفته برای حاشیه شهر به محضر ایشان ارائه شد که خوشحالی معظم له را شاهد بودیم.