به گزارش افکارنیوز،

محمّدجواد عامری، دبیرکل جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی با اشاره به اظهارات وزیر امور خارجه درباره عقب بودن اروپایی‌ها از انجام تعهدات خود در قبال ایران گفت: ما دو نوع سیاست اعمالی و اعلامی داریم که متأسفانه وزارت امور خارجه طی سال‌های اخیر، در هر دو ضعیف عمل کرده است.

وی با بیان اینکه وزارت خارجه نباید به امید آمریکا و اروپا خود را معطل می‌کردند، اظهار داشت: ما باید به سمت کشورهای منطقه می‌رفتیم. تنها کشور عراق با درآمد نفتی حدود ۱۵۰ میلیارد دلار می‌توانست مشکلات ما را حل کند. این کشور، غیر از خرما که صادر می‌کند و تولیدات کمی که دارد به همه چیز نیاز دارد؛ از لبنیات گرفته تا سرامیک و کولر و لوازم خانگی و گاز و برق.

دبیرکل جمعیت ایثارگران با بیان اینکه مردم عراق از لحاظ فرهنگی نزدیک‌ترین مردم به ما هستند، خاطرنشان کرد: در جنگ داعش ایران به ملّت عراق کمک کرد و در حالی که ترکیه به دلیل حمایت از داعش، در بین مردم عراق منفور است، امّا با بدعمل کردن وزارت خارجه ما، ترکیه و عربستان جای ایران را در تأمین نیازهای داخلی عراق گرفته‌اند.

عامری به روابط مناسبت ایران و چین طی سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: این در حالی است که به خاطر برخوردهای ناشایستی که وزارت نفت ما با این کشور انجام داد مشکلاتی ایجاد شد.

وی تأکید کرد: اگر از ظرفیت کشورهای منطقه و چین، هند و روسیه به خوبی استفاده می‌کردم، وضعیت ما خیلی بهتر از الان بود. اخیراً اقداماتی انجام شده است که ضعیف و ناکافی است.

استاد دانشگاه با اشاره به سیاست‌های اعلامی گفت: اعتقاد ندارم که با اروپا و کشورهای دیگر هیچ همکاری نکنیم؛ اگر فکر می‌کنند می‌شود کاری انجام داد، پیگیری کنند، اما امیدی به اروپا نبندند و بدانند اروپا دشمن ماست و در همه عرصه‌ها به ما ضربه زده است.

عامری با بیان اینکه اینستکس اروپایی‌ها پیشنهادی جز حقارت ما نداشته است، گفت: وزارت خارجه باید دست از این سیاست بردارد و حجم زمانی که صرف اروپایی‌ها می‌شود باید کم شود و به سمت گزینه‌های دیگر برود.

وی افزود: معلوم نیست چرا علی رغم این همه بدقولی و دشمنی غرب با ملّت ایران، برخی‌ها هنوز به آن‌ها امید دارند؛ این رویه باید اصلاح شود.