گروه سیاسی- موضوع اف ای تی اف موضوعی داغ در کشور بوده که مخالفان و موافقان گوناگونی دارد اما حالا که آمریکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را یک گروه تروریستی نامیده است برخی نمایندگان مجلس از مجمع تشخیص مصلحت نظام خواسته اند که این لوایح را رد کند.

به گزارش افکارنیوز، ترابی نماینده مجلس در پرسش به پاسخی مبنی بر اینکه با توجه به تروریست خواندن سپاه از سوی ترامپ احتمال این وجود دارد که لوایح بلاتکلیف در مجمع تشخیص به تصویب برسند،اشاره کرد و گفت:  تروریست خواندن سپاه از سوی ترامپ  بیانگر این است که آمریکایی ها به هیچ چیزی پایبند نیستند.

وی افزود: آمریکایی ها با ایجاد تحریم های شدید به دنبال تحت فشارقرار دادن ایران هستند تا به اصلی ترین هدف خود که همان تغییر نظام ایران است،برسند اما قطعا این آرزو را به گور خواهند برد.

نماینده مردم نجف آباد تصریح کرد: اگر سی اف تی و پالرمو به تصویب برسند در واقع با این مصوبه سبب ایجاد نفوذ و فشار بیگانگان به کشورمان خواهند شد.

عضو فراکسیون ولایی مجلس اظهار کرد: همگان مشاهده کردند که ترامپ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در لیست تروریست ها قرار داده است؛سپاهی که تمام فکر و ذکرش دفاع از مظلومان است و دقیقا هدف اصلی لوایح اف ای تی اف که یک کنوانسیون از سوی بیگانگان طراحی شده است؛محدود کردن سپاه پاسداران است.

این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: بنده که از همان روزهای نخست رای گیری نسبت به این لوایح مخالفت کردم و تاکنون هم بر این مسئله پافشاری می کنم که تصویب این لوایح جزء ضرر برای کشورمان چیزی دیگری نصیب مان نخواهد شد.

ابوترابی تصریح کرد: از مجمع تشخیص مصلحت نظام انتظار داریم که با تصویب لوایح سی اف تی و پالرمو مخالفت خود را نشان دهند و در واقع این لوایح را مورد تایید خود قرار ندهند چرا که اهداف اصلی این کنوانسیون ها محدود کردن سپاه پاسداران است .

از سوی دیگر فلاحت پیشه دیگر نماینده مجلس گفت: مجلس عضو حقوقی مجمع تشخیص مصلحت است  و هر تصمیمی در مجمع باید با حضور نماینده قوه مققنه باشد و در مورد FATF و پالرمو هم هیچ تصمیم رسمی جدیدی در مجمع اتخاذ نشده است هرچند ممکن است شرایط رد این لوایح فراهم باشد اما از هر اقدامی که در جهت گسترش بحران با دنیا است باید پرهیز کنیم.

وی افزود: موضوع پالرمو و سی اف تی از مناسبات ما و امریکا اثر پذیرفته است اما معتقدم ارتباط مستقیمی با این کشور ندارد و ما نباید در دنیا انزوارا برای خود انتخاب کنیم و رد کردن پالرمو به معنای حرکت کردن در مسیر انزوا است و این چیزی است که آمریکا می خواهد.

 نماینده اسلام آباد غرب تصریح کرد: در خود آمریکا 5 کمیسیون اصلی مجلس نمایندگان این کشور مخالف سیاست های ترامپ هستند و در دنیا نیز این سیاست ها مخالفان زیادی دارد و ما نباید شرایطی را ایجاد کنیم که افرادی مثل بولتون و ترامپ بتوانند اجماع آمریکایی علیه ایران شکل دهند.

آزادی خواه دیگر نماینده مجلس نیزدر پرسش به پاسخی مبنی بر اینکه وقتی که سپاه پاسداران از سوی ترامپ تروریست خوانده شده است احتمال این وجود دارد که لوایح سی اف تی و پالرمو از سوی مجمع به تصویب برسند،گفت: درروزهای گذشته سپاه پاسداران از سوی ترامپ در لیست تروریست ها قرار گرفته است و این اقدام رئیس جمهور آمریکا خلاف اصول حقوق بین المللی است.

وی افزود: اف ای تی اف اگر چه یک ظاهر زیبا دارد اما حتما باطن آن برای جمهوری اسلامی بسیار خطرناک است در واقع منظورازاین گونه تعهدات محدود کردن سپاه پاسداران است؛ درست است که پیشنهاد ترامپ در حد یک حرف است و شاید هم کشورهای عضو اف ای تی اف سپاه را جزء گروهای تروریستی قرار ندهند اما این پیشنهاد ترامپ مشخص کرده است که همه اینها برای سپاه پاسداران نقشه دارند.

نمایندم مردم ملایر به سخنان رهبری در دیدار با نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه نمایندگان به دنبال طرح مشابه کنوانسیون های بین المللی باشند، تصریح کرد: همانگونه که رهبر انقلاب فرمودند ما بهتر است به جای اینگونه تعهدات بین المللی که هدف اصلی آنها محدود کردن سپاه،توان نظامی،موشکی و اقتدار کشور است به دنبال طراحی کنوانسیون های داخلی باشیم و از مجمع تشخیص انتظار می رود که سی اف تی و پالرمو را به تصویب نرسانند تا به سپاه پاسداران آسیبی وارد نشود.

عضو فراکسیون ولایی مجلس افزود: قطعا مجمع تشخیص مصلحت نظام با عدم تصویب لوایح سی اف تی و پالرمو به این مسئله کمک خواهد کرد که از اقتدار سپاه پاسداران کاسته نشود.

عضو فراکسیون روحانیت مجلس اظهار کرد: قطعا با تصویب سی اف تی و پالرمو دفاع خود را نسبت به سپاه پاسدارن محدود می کنیم و در حقیقت با تصویب این لوایح با دستان خود اقتدار،امنیت کشورمان و همچنین صلابت نیروهای نظامی را محدود کرده ایم.

آزادی خواه تصریح کرد: اگر سی اف تی و پالرمو به تصویب برسند به 80 میلیون جمعیت ایرانی جفا شده است چرا که به گونه ای چتر بیگانگان  بر آسمان کشورمان پهن می شود.