به گزارش افکارنیوز،

"الکساندر لاورنتیف" نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه در گفت‌وگو با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد که مسکو امکان تشکیل گروه کاری درباره خروج نیروهای نظامی خارجی از خاک سوریه را بعید نمی‌داند، ولی این مسئله ارتباطی به حضور نظامیان ایرانی ندارد. 

وی در پاسخ به سئوالی در باره امکان تشکیل چنین گروه کاری با مشارکت کشورهای همسایه سوریه، ازجمله اسرائیل، توضیح داد: «ما معتقدیم که چنین گروه کاری مسلماً می تواند تشکیل شود، البته نه به منظور تاثیرگذاری یا کمک کردن به خروج نظامیان ایرانی از سوریه. نظریه تشکیل این گروه در راستای کمک به حل و فصل اوضاع در سوریه و به‌خصوص خارج شدن نیروهای نظامی خارجی از خاک این کشور است.»

لاورنتیف افزود: «البته در این رابطه هنوز مشکلات متعددی وجود دارد، برای اینکه در خاک سوریه نیروهای خارجی، از جمله ایرانی، هستند که حضورشان قانونی است و مشاورین و کارشناسان نظامی ایرانی برای کمک به ارتش سوریه و به دعوت مقاماتدمشق در این کشور حضور دارند. ولی حضور نظامیان آمریکایی، فرانسوی و برخی نیروهای خارجی دیگر در سوریه، غیرقانونی است.» 

این دیپلمات روس یادآور شد: « این در حالی است که هیچ کس چنین حقی را به این نیروهای نظامی خارجی نداده است، نه دولت قانونی سوریه و نه شورای امنیت سازمان ملل. و به همین دلیل حضور آنها در خاک سوریه غیرقانونی است.»

نماینده ویژه پوتین همچنین تاکید کرد که ایران، برغم تصمیم "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا درباره به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان، همچنان به وعده خود عمل کرده و تاکنون نظامیان ایرانی حاضر در سوریه به خطوط مرزی سوریه-اسرائیل در منطقه جولان نزدیک نشده‌اند. 

لاورنتیف در پاسخ به سئوالی درباره اینکه تصمیم دولت آمریکا درباره وضعیت "بلندی‌های جولان" چه تاثیر بر حضور نظامیان ایرانی در سوریه گذاشته، گفت: «ما پیش از این با دوستان ایرانی‌مان به توافق رسیده بودیم که واحدهای نظامی خاصی (متشکل از نیروهای دولتی سوریه و پلیس نظامی روسیه) در خطوط مرزی در منطقه بلندی‌های جولان حضور داشته باشند تا امنیت منطقه کاهش تنش جنوبی را تامین کنند که منطقه‌ای معادل 75 الی 80 کیلومتر را شامل می‌شود و نظامیان ایرانی برای اطمینان خاطر همسایگان سوریه، در این منطقه فعالیتی نداشته باشند و مقامات تهران، برغم اقدام یکجانبه طرف آمریکایی، همچنان به توافقات صورت گرفته در این رابطه و وعده خود عمل می‌کنند.»

این خبرگزاری در ادامه یادآور شده، در پایان سفر اخیر "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر اسرائیل در ماه فوریه سال جاری از توافقاتی درباره تشکیل گروه مشترک چندجانبه درباره خروج نیروهای نظامی خارجی از سوریه سخن گفت. "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه بعد از آن یادآور شد که چنین نظریه‌ای وجود دارد که به حل و فصل نهایی اوضاع در سوریه پس از پیروزی کامل بر تروریست‌ها بپردازد.

رسانه‌های گروهی اسرائیلی نوشته‌اند که نتانیاهو به رهبران روسیه و آمریکا اصولی را برای حل و فصل مناقشه در سوریه، از جمله درباره خروج نظامیان خارجی از این کشور پیشنهاد داده است. مقامات کرملین این مسئله را تکذیب کرده‌اند که نتانیاهو «طرحی به روی کاغذ» درباره سوریه به روسیه ارائه داده باشد، البته یادآور شدند که در جریان دو سفر اخیر نتانیاهو به مسکو، دو طرف به طور دقیق روند اوضاع در سوریه را مورد بررسی قرار دادند.