به گزارش افکارنیوز،

هفته گذشته دولت عربستان اعلام کرد ۳۷  نفر به اتهام داشتن افکار تروریستی، ایجاد هرج و مرج و فتنه‌های طایفه‌ای و همچنین آسیب رساندن به نیورها و دستگاه امنیتی، به اعدام محکوم شدند.

از بین آن ۳۷  نفر که بیشترشان شیعه بودند، تعدادی نوجوان نیز حضور داشتند ولی با این وجود هیچ گونه اعتراض موثر بین المللی علیه عربستان شکل نگرفت؛ کشورهای جهان عرب و ایالات متحده که به صورت مطلق سکوت کردند و اتحادیه اروپا هم به صدور بیانیه‌ای بسنده کرد.

در این گفت‌وگو به ابعاد مختلف این اتفاق و چرایی سکوت محض جهان خواهیم پرداخت.

ابراهیم فراهانی کارشناس مسائل خاورمیانه در رابطه با اعدام‌های اخیر عربستان، گفت: با به قدرت رسیدن ترامپ نوعی توافق و حمایت ویژه‌ای از دولت عربستان به خصوص ولیعهد این کشور محمد بن سلمان شکل گرفته است.


وی در ادامه افزود: این حمایت باعث شده هرگونه جنایتی که دولت عربستان انجام می‌دهد مورد مصونیت قرار گرفته و مهم‌ترین جنایتی که دولت عربستان انجام داد، قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد این کشور بود که مورد حمایت ترامپ قرار گرفت و وی حتی در این رابطه مقابل کنگره هم ایستاد؛ بنابراین ما می‌توانیم اینگونه بگوییم که این مصونیت حتی شامل فروش سلاح از آمریکا به عربستان هم می‌شود.

فراهانی با اشاره به مصونیت‌هایی که آمریکا در قبال آل سعود در نظر می‌گیرد، تصریح کرد: کنگره آمریکا با وجود اقدامات ضد حقوق بشری آل سعود، فروش سلاح به این کشور را ممنوع کرد، ولی ترامپ در راستای سیاست حمایتی که از عربستان دارد، آن را وتو کرد. بنابراین در مورد اعدام‌های اخیر که در عربستان انجام شد و در پی آن تعداد ۳۷ نفر که بیشترشان را شیعیان  و حتی نوجوانان تشکیل داده بودند، شاهد سکوت جهان عرب و نظام بین‌الملل به خصوص آمریکا بودیم که این سکوت ناشی از همان مصونیتی بود که پیشتر ذکر کردم.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در ادامه تصریح کرد: سکوت جهانی مقابل جنایات عربستان ناشی از مصونیتی است که آمریکا برای این کشور در نظر گرفته و به علاوه بلوک ۳ گانه‌ای که بین عربستان، اسرائیل و ایالات متحده در منطقه و حمایت ویژه‌ای که از بن سلمان شکل می‌گیرد، است.

وی در رابطه با نحوه اعتراض اتحادیه اروپا به این جنایات، توضیح داد: اتحادیه اروپا در اعتراض به جنایات اخیر در عربستان که موجب اعدام افراد زیادی من جمله شیعیان این کشور شد، تنها یک بیانیه صادر کرد و اقدامی بیش از این نیز انجام نخواهد داد، زیرا مراودات اروپا با عربستان اقتصادی است و آل سعود در کشور‌های این اتحادیه سرمایه گذاری‌های بزرگی را انجام داده‌ است که همین امر موجب می‌شود این اتحادیه نیز برای عربستان مصونیت در نظر بگیرند.

فراهانی در پایان تأکید کرد: عربستان یک قدرت اقتصادی، نفتی و سرمایه گذاری‌هایی که در سهام کشور‌های این اتحادیه انجام داده برایش نوعی مصونیت ایجاد می‌کند و باعث می‌شود اعتراضات این اتحادیه در مقابل نقض حقوق بشر در عربستان فراتر از یک بیانیه نرود.