به گزارش افکارنیوز،

محمدرضا نجفی در نطق میان دستور خود در نشست علنی امروز مجلس (سه‌شنبه 17 اردیبهشت 98) گفت: در سیل اخیر ده‌ها نفر از هموطنان ما جان خود را از دست دادند و برای اولین بار 25 استان کشور درگیر بحران شد. هزاران منزل آسیب دید، صدها هزار نفر به نحوی درگیری آسیب شدند.حدود 40 هزار میلیارد تومان خسارت به کشور وارد شد که یک سوم آن مربوط به تخریب زیربناها و تاسیسات زیربنایی است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:ابعاد فاجعه فارغ از میزان تلفات انسانی شبیه به جنگ است. بلایی که پهنه عظیمی از ایران عزیز را همچنان می‌آزارد.

وی افزود: اما سوی دیگر این ماجرا عبرت‌ انگیز است، مصائب مردم آسیب دیده یک باره به آگاهی عمومی ایرانیان راه یافت،‌ همه مردم ایران گویی ملت یکپارچه از دل تنوع و تکثر بسیار مجدد زاده و متولد شد. بلای آسمانی همبستگی اجتماعی مردم ایران زمین را افزون کرد و ملتی دوباره قد برافراشت. اولویت‌هایمان از مسائل و منافع فردی به امری جمعی بدل شد وگوشه‌های آسیب دیده این دیار که کمتر از آن خبر داشتیم در اذهان جمعی ایرانیان حاضر شد.

نجفی  خطاب به مسئولان خاطرنشان کرد: بحران اخیر به خوبی نشان داد هیچ دستگاه و گروهی به تنهایی نمی‌تواند معضلی ملی را حل کند و گره مشکلات و بلایا جز با وفاق ملی و مشارکت عمومی گشوده نمی‌شود.اگر هم در اوایل کسانی از طرفین به وسوسه بهره‌گیری جناحی افتادندن زود معلومشان شد چون به بیراهه رفتند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:بلای اخیر به نیکی نمایان ساخت که حکومت نیازمند فراهم آوردن زیرساخت مناسب و کارآمد برای مشارکت عمومی و بسیج ملی است. بر همگان روشن شد که ساختار و سازمان مدیریت بحران به شکل مرسوم یارای مدیریت بحران را ندارد. همبستگی ملی به سازوکاری مناسب نیاز دارد،

وی افزود: بلای اخیر به خوبی نشان داد در صورت پذیرفتن تکثر و مشارکت عمومی و بدون حذف اقشار مختلف مردم هر بحرانی می‌تواند به شکل‌گیری و فزونی یافتن فعالیت جمعی، اخلاق جمعی، سرمایه اجتماعی، اعتماد عمومی و نهایتا مشروعیت سیاسی منجر شود.

نجفی خاطرنشان کرد: جنگ اقتصادی دولت آمریکا با ایران وارد مراحل جدیدی شده است، فارغ از نقائص ما آمریکا و متحدیدنش خود نمادهای نقض حقوق بشر، تروریسم دولتی و نابودی نظام حقوق بین‌الملل هستند چه کسی باور می‌کند ائتلافی متشکل از دولت‌های بدوی عربستان،امارات، بحرین و رژیم اشغالگر قدس به رهبری ترامپ نگران آزادی، حقوق بشر و تروریسم باشند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: عملکرد دموکراسی گریز و انسان ستیز این ائتلاف در مصر، لیبی، بحرین و فلسطین، یمن و اره کردن مخالفان شبهه‌ای در استفاده ابزاری این ائتلاف از دموکراسی و حقوق ملت‌ها و مبارزه با تروریسم باقی نمی‌گذارد.

وی افزود: تکمیل فشار سیاسی با تشدید فشار اقتصادی از طریق ممانعت از فروش نفت ایران و تشدید تحریم‌ها تنها یک هدف دارد و آن جنگ اقتصادی، آشوب داخلی و در نهایت فروپاشی ایران است.

نجفی خاطرنشان کرد: تنها راه مقابله با سناریوی طراحی شده برای کشور وفاق ملی و فراهم کردن بستری برای همبستگی ملی و استفاده از تمامی ظرفیت‌های کشور در جهت رفع تهدیدات است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: کثرت ایرانیان را به رسمیت بشناسیم، حقوق سیاسی و شهروندی و حق مشارکت همگان را به رسمیت بشناسیم، در صورت کنار گذاشتن تنگ نظری‌ها و افزایش اعتماد مردم این کثرت هنگام بلا یکپارچه به پا می‌خیزد.

وی افزود: مشارکت ملی، قدرت ملی را افزایش می‌دهد، باور کنید قدرت ملی مکمل قدرت حکومت است رقیب آن نیست. در حذف، حصر و تهدید سلیقه‌های مختلف دست برداریم و زمینه را برای مواجهه با بحران‌های پیش رو آماده کنیم.

نجفی خاطرنشان کرد: اقدامات اخیر در احضار یک باره بخشی از موکلان بنده در تهران اعلام مبهم بررسی تخلفات فضای مجازی دانشجویان در کمیته‌های  انضباطی و برخورد با فعالان مدنی و صنفی حوزه‌های مختلف همه اقداماتی است که اگر مشکوک نباشد حداقل به دور از تدبیر است. از آنجا که ناراضی تراشی پروژه مشترک همه دشمنان ایران است شورای عالی امنیت ملی باید پیشاپیش تمهیدات لازم را برای عدم تکرار اقداماتی از این دست تدارک ببیند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:‌از مهمترین اولویت‌ها بازسازی سریع دولت و جایگاه آن و کارآمد سازی ستاد اقتصادی است، جنگ اقتصادی ترامپ و شرایط پیش رو، سازوکار و سازمانی متناسب با روزهای سخت می‌طلبد، برای افزایش توان کشور و نظام سیاسی در کنار رقبا نیازمند تقویت اعتماد عمومی به رویکردهای راهبردی کشور، سلامت و کارآمدی نظامی است.

وی در پایان گفت: توسعه هماهنگی و همکاری میان همه ارکان حکومت مبارزه ساختاری با فساد موجود، رسیدگی عاجل به وضعیت بنگاه‌های دولتی و حاکمیتی، رفع سریع موانع کسب و کار، تقویت جایگاه وزارت امور خارجه و پذیرفتن اصل شایسته سالاری در عمل گام‌های اولیه بازگشت امور کشور به مسیر صحیح هستند.