به گزارش افکارنیوز،

 "تاگس اشپیگل"، "ریچاد گرنل"، سفیر آمریکا در برلین بار دیگر در اظهاراتی به هزینه های کم نظامی از طرف آلمان انتقاد وارد کرده و در مصاحبه ای با نشریه "بیلد" آلمان تصریح کرد: اینکه کسی بگوید ما باید ناتو را اصلاح کنیم، اما در راستای افزایش بودجه دفاعی به 2 درصد تولید ناخالص ملی تلاش نکند به اعتقاد من ریاکاری است.

وی همچنین در این باره ابراز شگفتی کرد که بسیاری از سیاستمداران آلمانی سعی می کنند این طور نشان دهند که هدف افزایش دو درصدی بودجه نظامی تنها یک هدف است اما هیچ تعهد واقعی نسبت به آن ندارند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هم مدتهاست که افزایش هزینه های نظامی را از آلمان درخواست می کند. ترامپ از اعضای ناتو و به ویژه آلمان درخواست کرده است که طبق توافق انجام گرفته در سال 2014 هزینه های نظامی خود را به 2 درصد تولید ناخالص ملی افزایش دهند. این اقدام باید حداکثر تا سال 2024 انجام گیرد.

آلمان البته بر این عقیده است که در این توافق تنها از این صحبت شد که اعضا در مسیر افزایش 2 درصدی تولید ناخالص ملی هزینه های نظامی خود گام بردارند.

برنامه های اولاف شولتز، وزیر دارایی آلمان برای سال 2023 تا به حال هزینه نظامی 1.25 درصد تولید ناخالص ملی را پیش بینی کرده است.

آلمان در رتبه بندی بین المللی از نظر هزینه های نظامی در رتبه هشتم قرار دارد. بر اساس ارزیابی موسسه تحقیقات صلح استکهلم "سیپری"، آلمان در سال 2018 حدود 49.5 میلیارد دلار در عرصه نظامی هزینه کرده است. در این رتبه بندی آمریکا با حدود 650 میلیارد دلار هزینه نظامی در رتبه اول، چین با هزینه نظامی 250 میلیارد و عربستان با هزینه نظامی 67.7 میلیارد دلار به ترتیب در رتبه های دوم و سوم قرار دارند. محققان موسسه سیپری بر این عقیده اند که آلمان تا سال 2025 هزینه های نظامی خود را به 1.5 درصد تولید ناخالص ملی افزایش خواهد داد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مجددا شب گذشته در سخنانی بدون اینکه از آلمان نامی ببرد از تقسیم بار نظامی ناعادلانه در ناتو انتقاد کرده و گفت: این منصفانه نیست. شما آنچه را که باید در این زمینه پرداخت کنید نمی پردازید. وی با ابراز خوش بینی درباره اینکه فشارهای او بر اعضاء ناتو نتیجه موفقیت آمیز خواهد داشت همچنین گفت که شما باید حساب های خود را پرداخت کنید.

"ریچارد گرنل" هم  تا به حال چندین بار در اظهاراتی مداخله جویانه خواستار افزایش بودجه نظامی آلمان شده است.

وی چندی پیش هم اعلان کرد که وعده آلمان برای افزایش 1.5 درصدی بودجه نظامی خود کافی نیست. ناتو خواستار افزایش 2 درصدی این بودجه تا سال 2024 است. گرنل همچنین این انتقاد را به آلمان وارد کرد که هنوز طرح قانع کننده ای ارائه نداده که راهی برای تحقق افزایش بودجه نظامی 2 درصد تولید ناخالص ملی ارائه دهد. وی این مسئله را قابل درک دانست که برای پرداخت کنندگان مالیاتی در آلمان بهتر است که پول مالیات در خانه هزینه شود به جای اینکه بودجه نظامی افزایش پیدا کند. به گفته وی برای پرداخت کنندگان مالیات در آمریکا هم همین گونه است.

ریچارد گرنل، در بخش دیگری از مصاحبه با نشریه بیلد آلمان بار دیگر تهدیدهای خود علیه شرکت هایی که تحریم های آمریکا علیه ایران را نقض می کنند تکرار کرده و خطاب به این کشورها گفت: تو می توانی در ایران تجارت های زیادی را همانگونه که می خواهی انجام دهی. اما ما اجازه داریم این را هم بگوییم که درباره آنچه مربوط به ویزا می شود اگر تو این کار را انجام دهی ما دیگر موافق این نیستیم که تو به کشور ما وارد شوی.

وی همچنین درباره موضع محتاطانه آلمان در قبال این مسئله ابراز شگفتی کرد.