واشنگتن با تداوم دخالتهاي خود در روند سياسي عراق و تشكيل كابينه، به نخستوزير اين كشور درباره دادن پستهاي امنيتي به جريان صدر هشدار داد.

به گزارش فارس به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای " الحیاة "، درحالی که رایزنی‌ها در عراق برای دستیابی به توافق درباره ترکیب کابینه آتی دولت این کشور ادامه دارد، آمریکایی‌ها به تلاش خود برای تاثیر گذاری بر روند سیاسی عراق ادامه می‌دهند.

بر اساس این گزارش، همپیمانی ملی عراق بارها اعلام کرده است که ترجیح می‌دهد، پستهای وزارتی حساس و امنیتی را به شخصیتهای مستقل اختصاص دهد، اما آمریکا که نگران میزان تاثیرگذاری العراقیه در دولت آتی و در نتیجه ناکامی بیشتر خود در امور داخلی عراق است، ترجیح می‌دهد تمام تلاش خود را در این زمینه صرف کند تا شاید بتواند به حداقل مطالبات خود در روند سیاسی عراق دست‌ یابد.

منابع آگاه اعلام کرده‌اند که آمریکایی‌ها به صراحت اعلام کرده‌اند که با دادن پستهای وزارت کشور به اعضای جریان صدر مخالفند و پا را از این نیز فراتر گذاشته‌ و به " نوری المالکی " نخست‌وزیر، " جلال طالبانی " رئیس‌جمهور و " اسامه النجیفی " رئیس پارلمان هشدار داده‌اند که از دادن هرگونه پست امنیتی به جریان صدر یا گروههای نزدیک به آن، اعضای " عصائب الحق " یا حتی افراد نزدیک به جنبشهای مسلح سنی خودداری کنند.

بر اساس این گزارش، آمریکایی‌ها فهرستی از افسران نظامی که در پستهای امنیتی حساس فعالیت می‌کنند و به ادعای واشنگتن با نیروهای شبه‌نظامی در ارتباطند، تهیه کرده‌اند و به رهبران عراق ارائه کرده‌اند.

نوری المالکی " نخست‌وزیر عراق چندی پیش اعلام کرده بود که مشارکت جریان صدر در دولت آتی به منزله یک موفقیت بزرگ در روند سیاسی کشور است. زیرا بیرون ماندن جریان صدر از روند سیاسی کشور پیامدهایی منفی برای عراق خواهد داشت.

مالکی افزود: جریان صدر که در پارلمان عراق ۴۰ کرسی در اختیار دارد، در دولت آتی طبق شایستگی‌های انتخاباتی‌اش سهیم خواهد بود و ائتلاف دولت قانون پس از اعلام جریان صدر مبنی بر پایبندی به روند سیاسی در کشور، صفحه جدیدی را با این جریان گشوده است.

نخستوزير عراق تصريح كرد: آمريكا و برخي دولتهاي منطقه درباره مشاركت جريان صدر در روند سياسي كشور با محافظهكاري برخورد ميكنند اما اين موضوع يك مسئله داخلي عراق به شمار ميآيد و هيچكس حق دخالت در اين باره ندارد.