به گزارش افکارنیوز،

«لوان جاگاریان» سفیر روسیه در تهران می‌گوید آمریکا مسئول شکست احتمالی توافق هسته‌ای خواهد بود، چراکه این کشور با اعمال فشار و تحمیل تحریم‌های غیرقانونی، ایران را وادار کرده به سوی خروج از این توافق گام بردارد.

روزنامه «ایزوستیا» روز پنج‌شنبه به نقل از جاگاریان نوشت روسیه همچنان به تلاش برای قانع کردن ایران به ماندن در توافق هسته‌ای و خودداری از توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی ادامه می‌دهد. وی گفت: «قطعا خروج بالقوه ایران از برجام و معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی (ان‌پی‌تی)، مایه تأسف خواهد بود.»

وی افزود: «به هر صورت، اگر ایران تصمیم به خروج از برجام بگیرد، مسئولیت فروپاشی این توافقنامه بین‌المللی، صرفا بر عهده ایالات متحده خواهد بود که تعهدات خود را به کلی نقض کرد، از برجام خارج شد و با اعمال تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی به تشدید فشار علیه تهران ادامه می‌دهد.»

این دیپلمات روس البته ابراز امیدواری کرد که بتوان با کمک دیگر اعضای باقی مانده توافق هسته‌ای و از طریق دیپلماسی، از فروپاشی این توافق جلوگیری کرد.

سفیر روسیه در تهران در بخش دیگری از اظهاراتش در مورد وضعیت عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای، گفت مسکو از اعطای عضویت کامل به ایران حمایت می‌کند و این موضوع احتمالا در نشست آتی این سازمان که روزهای ۱۳ و ۱۴ ژوئن (۲۳ و ۲۴ خرداد) در شهر «بیشکک» ققیزستان برگزار می‌شود، مورد بحث قرار می‌گیرد.

دولت آمریکا یک سال پیش در اقدامی غیرقانونی، به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و تحریم‌های رفع‌شده ذیل برجام را احیا کرد. واشنگتن همچنین کشورهای جهان را برای توقف تجارت با ایران، از جمله در زمینه واردات نفت، تحت فشار قرار داده است. با این وجود، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز گذشته گفت با وجود خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و احیای تحریم، «دلیلی ندارد» که ایران از این توافق خارج شود.

جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت ماه امسال در سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و در واکنش به عدم تحقق عواید اقتصادی مورد انتظار از برجام، اعلام کرد بخشی از تعهدات خود در برجام را متوقف می‌کند. بر اساس آن بیانیه، ایران دیگر برای ذخایر اورانیوم با غنای پایین و آب سنگین خود، سقفی قائل نیست. ایران همچنین اعلام کرد اگر ظرف ۶۰ روز راهکاری برای احیای منافع ایران حاصل نشود، جمهوری اسلامی دیگر تعهدات برجامی خود را نیز کنار می‌گذارد.

اظهارات سفیر روسیه در تهران یک روز پس از آن منتشر می‌شود که «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه این کشور برای بحث در مورد آینده برجام، به ایران سفر کرد. ریابکوف پس از این سفر گفت به خبرگزاری «تاس» گفت که وسیه شکی ندارد که تهران به برداشتن گام‌های جدید در تعلیق اجرای تعهداتش ذیل توافق هسته‌ای ادامه می‌دهد تا زمانی که این توافق مجددا به توازن و تعادل برسد.

معاون وزیر خارجه روسیه در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا در این رایزنی‌ها به برنامه تهران برای توقف تعهدات برجامی‌اش نیز اشاره‌ای شده یا نه، گفت: «این (طرح) یک الگوی دومرحله‌ای است که از سوی ایرانی‌ها تدوین شده است. در بحبوحه انفعال برای بازگرداندن تعدال و توازن به برجام، گام‌های بعدی ایران غیرقابل اجتناب خواهد بود. ما شکی در این باره نداریم»