به گزارش افکارنیوز،

«عبدالله بن یحیی المعلمی» نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل ، روز پنجشنبه، مدعی شد که مسئولیت «حملات هماهنگ‌شده» به نفتکش‌ها در بندر اماراتی «فجیره» در ماه می، بر عهده ایران است. 

اخبار سیاسی- خبرگزاری عربستان سعودی (واس) جمعه شب گزارش کرد، المعلمی گفت، «ادله‌ای هست که ثابت می‌کند، حملات هماهنگی که صبح دوازدهم ماه می در مقابل بندر فجیره به چهار نفتکش شد، با شیوه رفتار همیشگی رژیم ایران در حمایت از تروریسم، خرابکاری و ایجاد آشوب در مکان‌های مختلف، هماهنگی دارد». 

این سخن المعلمی بر خلاف گزارشی است که ابوظبی با مشارکت عربستان و نروژ روز پنجشنبه (شانزدهم خرداد) به شورای امنیت داده است. امارات در گزارش نتیجه نهایی تحقیقات حادثه فجیره که با مشارکت عربستان سعودی و نروژ به شورای امنیت ارائه شده، نامی از ایران نبرده و صرفا ادعا کرده است که احتمالا «یک بازیگر دولتی» پشت این حملات قرار داشته است. اظهارنظر برخی مسئولان آمریکایی پیشتر ایران را متهم کرده بود؛ اتهامی که ایران آن را رد کرده است. 

بیست‌ودوم اردیبهشت ماه گذشته، امارات اعلام کرد، چهار کشتی اماراتی، سعودی و نروژی در بندر فجیره هدف حمله قرار گرفته‌اند. عربستان سعودی نیز ساعاتی بعد اعلام کرد که دو نفتکش ، متعلق به این کشور بوده است.

نماینده عربستان سعودی در کنفرانس خبری مشترک با نمایندگان دو کشور دیگر (امارات و نروژ) که پنجشنبه شب برگزار شد، مدعی شد، «مسئولیت [این حادثه] بر عهده ایران است».