به گزارش افکارنیوز،

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه امروز (سه شنبه) در سمیناری اعلام کرد: محمد جواد ظریف ، وزیر خارجه ایران اخیراً پیشنهاد امضای معاهده "عدم تعرض" میان ایران و کشورهای عربی را مطرح کرد، طبیعتاً این معاهده مفید خواهد بود.

اخبار سیاسی- وزیر امورخارجه روسیه همچنین تاکید کرد که ایران کماکان در چارچوب محدودیت‌های برجام عمل می‌کند.

به گزارش خبرگزاری اینترفکس، سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه روز سه‌شنبه (امروز) در اظهاراتی خاطر نشان کرد: ایران همچنان در چارچوب‌های تعیین شده در برجام در ارتباط با غنی‌سازی و ذخیره آب سنگین عمل می‌کند.

وی همچنین گفت: بسیار ضروری است که مسکو و واشنگتن یک بیانیه مشترک در عالی‌ترین سطح در زمینه غیرقابل پذیرش بودن هرگونه جنگ هسته‌ای منتشر کنند.

به گزارش ایسنا، لاوروف پیش از این نیز در رابطه با پیشنهاد ظریف به کشورهای عربی برای امضای معاهده عدم تعرض تاکید کرد: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از سال‌ها پیش پیشنهاد ایجاد اعتماد و امنیت در کشورهای خلیج (فارس) را داد. ما می‌دانیم که برخی کشورهای شورای همکاری خلیج (فارس) نه همه آنها آمادگی امضای معاهده پیشنهادی ایران را دارند و ما نیز در این روند شرکت خواهیم کرد.

سرگئی لاوروف در موضع دیگری نیز از پیشنهاد محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان برای امضای معاهده"عدم تجاوز" به کشورهای همسایه گفت: موافقت بر مساله عدم تعرض به یکدیگر می‌تواند نخستین گام برای خاموش کردن آتش تنش‌ها باشد و به نظر ما این نوع برنامه درست است.

محمد جواد ظریف اخیراً از بغداد اعلام کرد: ما به دنبال ایجاد روابط با تمام کشورهای حاشیه خلیج فارس هستیم و در این راستا پیشنهادات متعددی برای همکاری از جمله پیشنهاد امضای تعهد عدم تجاوز به کشورهای حاشیه خلیج فارس را داده‌ایم.