به گزارش جام نیوز، شبکه صدای آمریکا (VOA) جمعه ۲ مارس (۱۲ اسفند) با تدارک ویژه برنامه ای به بررسی اخبار انتخاباتی پرداخت.

این گفتگو بر سر موضوع حضور مردم در انتخابات شروع شد و بعد از دقایقی بحثبه رأی دادن یا ندادن خاتمی کشیده شد. " بابک داد " روزنامه نگار اپوزیسیون و نویسنده کتاب " صد روز با خاتمی " که به گفته مجری این برنامه به علت شناختی که وی از خاتمی داشته به این برنامه دعوت شده، علی رغم اعلام رسانه ها مدعی عدم حضور خاتمی در انتخابات شد(!)

داد مدعی شد: «به فرض محال که که ایشان[خاتمی] به هر علتی رای داده باشد، اولاً من فکر می کنم که مهمتر از خاتمی عموم مردم هستند و اگر خاتمی به پای صندوق رفته باید پاسخگوی این اشتباه بزرگ باشند و شرکت ایشان به هر دلیلی که باشد، محکوم است. حتی اگر رأی باطله به صندوق ریخته باشد.»

" هوشنگ امیر احمدی " کارشناس مسائل سیاسی با حضور در این برنامه گفت: «یکی از اصول اصلی حقوق بشر این است که هیچ کسی تکلیف سیاسی برای دیگری تعیین نکند. من فکر می کنم حق آقای خاتمی است که شخصاً خودش تصمیم بگیرد و رای بدهد و کسی حق ندارد و اگر اینها را توبیخ کند و به سؤال بکشد، حقوق بشر این ها را تضییع کرده است.»

امیر احمدی افزود: «نهاد انتخاباتی را باید حفظ کرد و اگر کسی برود در خانه بنشیند، نهاد انتخابات را از بین می برد. بعد از هزاران سال ما تازه سی سال است که داریم تجربه می کنیم که چه کاری می خواهیم انجام دهیم. این برخورد با نهاد انتخابات اشتباه است.»

داد در ادامه با اصرار بر حفظ مواضع خود و محکومیت تصمیم خاتمی در صورت رای دادن اظهار داشت: «اگر گفته شود فشار و تهدیدی در کار بوده این برطرف کنند حضور در انتخابات نیست و بر عهده کسی است که در انتخابات شرکت می کند.»

امیر احمدی در پاسخ به سخنان افراطی داد یادآور شد: «در انتخابات قبلی هم همین مردم به کسانی رای دادند که منتخب شورای نگهبان بودند. از جمله موسوی و کروبی و اگر کسی به منتخبین شورای نگهبان رای بدهد کار عجیبی انجام نداده.»

امیر احمدی در پایان اشتباه خاتمی را از دیدگاه خود بیان کرد و گفت: مشکل خاتمی این نیست که چرا رای داده و غیر قابل تصور است که خاتمی رای ندهد در انتخابات، من همه زندگیم را شرط می بندم که خاتمی رای داده. اشتباه آقای خاتمی این نبوده که رأی داده، اشتباه خاتمی این بوده که کاندیدا معرفی نکرده و خودش هم باید کاندید می شد و هزاران نفر را هم تشویق می کرد که کاندید شوند. از این تحریم ها به جز صدمه ما هیچ چیز ندیدیم.