به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، کمیته حمایت از مقاومت فلسطین در تاریخ ۱۴ اسفندماه ۱۳۹۰ همایش "قدس پایتخت فلسطین، اعراب و مسلمانان" را با حضور بسیاری از شخصیتها، روسای احزاب و گروههای فلسطینی و لبنانی و سفرای سوریه و جمهوری اسلامی ایران در بیروت برگزار کرد.

در این همایش که با سخنرانی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان افتتاح شد، غضنفر رکن آبادی سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز طی سخنانی، آخرین مواضع و مبانی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در خصوص قضیه فلسطین، قدس و مسجدالاقصی را تبیین کرد.

رکن آبادی در این همایش با اشاره به قداست و اهمیت قدس و مسجدالاقصی نزد بشریت، این نقطه را مکانی برای نزول پیام‌های آسمانی، حضور انبیاء و صالحین و اولین قبله مسلمین عنوان کرد و گفت: قدس شاهد اسراء و معراج بوده و لذا پایتخت فسطین، اعراب و مسلمانان خواهد بود و هرگز نمی‌تواند مکانی برای حضور اشغالگران و صهیونیست‌ها باشد و ان شاء الله در آینده‌ای نزدیک آزاد می‌شود و از مساجد و کلیساهای آن صدای وحدت بخش الله اکبر شنیده خواهد شد.

سفیر ایران با اشاره به مبانی و افکار حضرت امام خمینی(ره) بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران و رهبری حکیمانه حضرت آیت الله خامنه‌ای مقام معظم رهبری، تداوم سیاست مبارزه با کفر و طاغوت را الهام گرفته از تعالیم قرآن کریم و سیره نبوی(ص) عنوان کرد و اظهار داشت: از ملل مظلوم و مستضعف و در راس آن ملت فلسطین حمایت و آنان را در دستیابی به حقوق، آزادی، حاکمیت و استقلال در سرزمین مادری خود یاری می‌کنیم. قدس پایتخت مومنین و موحدین، پایتخت پیامبران و شهدا و صالحین است و بر این اساس بود که حضرت امام خمینی(ره) آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را روز جهانی قدس نامیدند.

رکن آبادی در ادامه سخنرانی خود به فراگیر و جامع بودن قضیه فلسطین اشاره کرد و بر ضرورت بسیج همه ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها برای آزادی فلسطین تاکید کرد.

وی اظهار داشت: به ما می‌گویند که چرا همواره بر طبل جنگ می‌کوبید و با صلح و آرامش در منطقه مخالفت می‌کنید؟ ما از آنها سوال می‌کنیم که اگر منظور شما از برقراری صلح و آرامش، گفت‌وگو و صلح با رژیم صهیونیستی می‌باشد، ما از اساس این رژیم را به رسمیت نمی‌شناسیم که بخواهیم هرگونه طرح صلحی با این رژیم موافقت کنیم و اگر منظور شما احقاق حقوق مردم فلسطین و برقراری آرامش در منطقه است، ایران همواره در کنار حقوق ملت‌ها بوده و بر آرامش و ثبات در خاورمیانه و صحنه بین‌المللی تاکید دارد و در این راستا نیز طرح چهار مرحله‌ای ارائه داده‌ایم.

سفیر کشورمان ادامه داد: در ابتدا بازگشت تمامی آوارگان به سرزمین مادری خود یعنی فلسطین باید تحقق یابد. سپس برگزاری انتخابات سراسری با مشارکت همه مردم اصلی فلسطین اعم از مسیحی، مسلمان و یهودیان. در مرحله بعد، تشکیل یک نظام سیاسی که منتخب مردم باشد و سپس این نظام منتخب در خصوص وضعیت ساکنانی که فلسطینی اصیل نیستند، تصمیم گیری خواهد کرد. پاسخ غرب به طرح ما این بوده که این طرحی ممتاز، مترقی و پیشرفته است ولی یک مشکل دارد و آن هم اینکه اسرائیل نمی‌پذیرد.

رکن آبادی به مواضع آمریکا در قبال رژیم صهیونیستی به ویژه اظهارات اخیر اوباما اشاره کرد و گفت: همه روسای جمهوری آمریکا تاکید داشته‌اند که امنیت رژیم صهیونیستی، امنیت آمریکا می‌باشد ولی اخیراً اوباما با صراحت گفته که امنیت اسرائیل یک امر مقدسی برای آمریکا می‌باشد.

وی با بیان اینکه این چنین رویکردی، وظیفه ما را سنگین‌تر خواهد کرد، یادآور شد: ما معتقدیم در سایه این حمایت‌های ظالمانه از رژیم صهیونیستی گزینه وحدت مسلمانان و انسجام عربی – اسلامی و کلیه آزادگان جهان در مقابل تجاوزات صهیونیستی – آمریکایی یک ضرورت استراتژیک می‌باشد و گزینه مقاومت تنها راه اعاده حقوق خواهد بود و در این مسیر، فلسطینی‌ها تنها نخواهند بود و ایران علیرغم همه فشارها و توطئه‌ها از آنان حمایت می‌کند و این حمایت را یک وظیفه دینی و الهی می‌داند.

رکن آبادی در پایان به وضعیت متزلزل و سست رژیم صهیونیستی همچون خانه عنکبوت اشاره کرد و وعده الهی و پیروزی حق و عدالت را محقق دانست.

در این همایش، " مطران عطاء الله حنا " رهبر مسیحیان در شهر قدس از طریق ویدئو کنفرانس، " ابوعماد رفاعی " نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین، " علی برکه " نماینده جنبش مقاومت اسلامی حماس، " شیخ احمد قبلان " مفتی ممتاز جعفری لبنان به نمایندگی از " شیخ عبدالامیر قبلان "(نائب رئیس مجلس اعلی شیعی) و " شیخ حسن المصری " نماینده جنبش امل نیز به سخنرانی پرداختند.

بیانیه پایانی همایش بیروت در هفت بند بر موارد ذیل تاکید کرد:

۱ - تاکید بر قدس بعنوان یک مکان مقدس و دینی و پایتخت تاریخی فلسطین و ناکامی تلاش‌ها برای تغییر هویت اسلامی و عربی قدس

۲ - تاکید بر گزینه مقاومت و جهاد در فلسطین بعنوان تنها راه کار اعاده حقوق و آزادی فلسطین از نهر تا بحر

۳ - درخواست از همه کشورها و ملت‌ها برای محکومیت جنایت‌ها و طرح‌های رژیم صهیونیستی علیه قدس و مسجدالاقصی و همچنین مقدسات مسیحیان

۴ - ضرورت حمایت از اهالی قدس و مسجدالاقصی برای خنثی سازی طرح‌ها و توطئه‌های یهودی سازی

۵ - ضرورت حمایت همه جانبه از ملت فلسطین در مقابل تجاوزات رژیم صهیونیستی

۶ - ضرورت حفظ وحدت برای مبارزه و مقابله با طرح‌های استعماری و آمریکایی – صهیونیستی در منطقه از جمله تلاش برای تجزیه و جداسازی ملت‌ها و کشورها

۷- تاکید بر فلسطین پایتخت ابدی امت عربی اسلامی و همه آزادگان جهان