جواد کریمی قدوسی در خصوص سفر معاون خاورمیانه وزارت خارجه انگلیس به ایران و ابراز امیدواری وی مبنی بر راه اندازی هر چه سریع‌تر سازوکار مالی موسوم به اینستکس، گفت: دو ماه قبل از وزیر امور خارجه سوال کردم که اروپایی ها اصرار دارند ایران در برجام بماند یا مسئولان کشورمان که وی پاسخ داد اروپایی ها تاکید جدی دارند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بر این اساس  به آقای ظریف پیشنهاد شد در تهران بماند تا اروپایی ها به کشورمان بیایند که خوشبختانه این درخواست امروزه محقق شده و نشان می دهد که ایران دست برتر را دارد.

افزایش رفت و آمد اروپایی‌ها بیانگر داشتن دست برتر تهران در برجام است

وی با اشاره به اینکه اروپایی ها در مواجه با برجام خیانت و نقض عهد کرده اند از این رو رفت و آمدهایشان به کشورمان افزایش یافته است، ادامه داد: به وضوح می توان مشاهده کرد اروپایی های متکبر به کشورهایی مانند ایران به دید جهان سومی نگاه می کنند از این رو زمانی به کشورمان می آیند که دست برتر را داشته باشیم که روند کنونی تایید کننده این امر است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه اروپایی ها تصور می کنند هنوز روزنه امیدی برای پایبندی صرف ایران به توافقنامه برجام وجود دارد، اظهار کرد: این مهم در حالیست که تاکنون دست خالی به کشورهایشان برگشته اند زیرا تامین منافع برجامی خواست و اراده ملت ایران است.

راه اندازی اینستکس نسبت به تعهدات برجامی اروپایی ها ناچیز است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه راه اندازی اینستکس نسبت به تعهدات برجامی اروپایی ها ناچیز است، افزود: در واقع اروپایی ها تعهداتی مانند تسهیل فروش نفت و فلزات گرانبها، فروش هواپیما، روش فناوری ایمنی هسته ای، تسهیل مبادلات مالی، لغو تحریم تمام بانک های اروپایی علیه ایران و غیره را نسبت به کشورمان در برجام برعهده دارند که باید آنها را محقق کنند و توجه به این امر مانع می شودکه ایران در برجام بماند.

کریمی قدوسی افزود: در این بین نباید فراموش کرد که اروپایی تضمین کردند که تعهدات آمریکایی ها را نیز باید علاوه بر تعهدات خود اجرایی کنند.

باید مطالبات برجامی را از اروپایی ها بخواهیم

وی با اشاره به اینکه برخی از مسئولان درصدد طلب راه اندازی اینستکس از اروپایی ها هستند، افزود: در دیدار با رییس قوه مقننه تاکید کردم که اینستکس نسبت به تعهدات برجامی اروپایی ها جایگاهی ندارد از این رو باید مطالبات برجامی را از اروپایی ها بخواهیم.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه به نظر نمی رسد کشورهای غربی حاضر در برجام بتوانند طی دو هفته آینده اقدام خاصی را انجام دهند، خاطرنشان کرد: بر این اساس به سمت برداشتن گام دوم در لغو تعهد به مفاد برجام حرکت خواهیم کرد زیرا اروپایی ها مدام صحبت از عدم توانایی در اجرای تعهدات خود می کنند.

 موریسون، معاون خاورمیانه وزارت خارجه انگلیس در دیدار با عراقچی بار دیگر بر پایبندی دولت خود به برجام تاکید کرد و گفت: انگلیس مصمم است کانال مالی اینستکس را هر چه سریع‌تر عملیاتی کند. وی خواهان ادامه پایبندی کامل ایران به برجام شد.