به گزارش افکارنیوز،

«فهمی هویدی»، نویسنده و تحلیل‌گر مصری از رویکرد و سیاست‌های کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس در قبال ایران انتقاد کرد.

اخبار سیاسی_ او در گفت‌وگو تلفنی با شبکه الجزیره قطر گفت که کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس با رژیم صهیونیستی علیه ایران توطئه و تبانی می‌کنند.

هویدی گفت که این کشور‌ها به دنبال ترویج این ایده و تفکر هستند که «دشمن امروز این ملت ایران است».

تحلیل‌گر مصری ادامه داد: «هرگز این گونه نیست (ایران دشمن عرب‌ها نیست)، این تفکر سخیف است. طبیعتا این سخن قدیمی اسرائیل از زمان ۱۹۷۹ و پیروزی انقلاب اسلامی ایران است».

برخی کشورهای عربی با اسرائیل علیه ایران تبانی می‌کنند

او گفت که رژیم صهیونیستی از ایران می‌ترسد و تلاش مُصرانه‌ای نیز دارد که با تبانی برخی از رژیم‌های عربی خلیج فارس، توجه‌ها را از خطرات و جنایت‌های خود در سرزمین‌های اشغالی به جای دیگر معطوف کند.

فهمی هویدی از همدستی این رژیم‌ها بار رژیم تل‌آویو در دشمنی با ایران خبر داد و گفت که آن‌ها سناریوهای خود را بر امت عرب تحمیل کرده‌اند؛ از این رو، «نگرانی و توهم کشورهای عربی خلیج فارس، تبدیل به نگرانی و توهم همه کشورهای عربی شده است».

این نویسنده در گفت‌گو با الجزیره گفت که برخی از کشورهای عربی هم‌اکنون به مرحله‌ای رسیده‌اند که در قبال اقدامات رژیم صهیونیستی بی‌توجهی می‌کنند و این آمادگی را دارند که به بهانه راضی کردن آمریکا و این رژیم و با ادعای ترس از ایران، به فلسطین چوب حراج بزنند.

دشمن اصلی ما اسرائیل است نه ایران

او تأکید کرد: «ایران دشمن ما نیست؛ درست است که ما با این کشور مشکلاتی داریم. درست است که اختلافاتی با ایران داریم ولی این کشور دشمن ما (عرب‌ها] نیست. دشمن راهبری ما اسرائیل است».

 هویدی این اظهارات را به دنبال برگزاری نشست ضد فلسطین منامه که روزهای سه‌شنبه و چهار شنبه (چهارم و پنجم تیر) در پایتخت بحرین برگزار شد، مطرح کرد.

خالد بن احمد، وزیر خارجه بحرین بعد از پایان این نشست با چند رسانه صهیونیستی مصاحبه کرد و گفت که کشورش به دنبال عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی است.

صهیونیست‌ها برای اولین بار در بحرین و این نشست که گفته می‌شود گام نخست اجرای معامله قرن آمریکا علیه فلسطین است، شرکت و از آن استقبال کردند.