به گزارش افکارنیوز،

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت: ایران روز دوشنبه اعلام کرد محدودیت ذخیره اورانیوم با غنای پایین را نقض کرده است، روندی که بر اساس توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بین ایران و قدرت‌های اروپایی اجازه آن به تهران داده شده بود.

 اخبار سیاسی_ ترامپ به صورتی مبهم هشدار داد ایران در حال بازی با آتش است، اما تهران دریافت که اقدام ترامپ دود و آینه است. بیانیه بی ربط کاخ سفید، سبب کامل شدن این چرخه نگرانی شد: «تردید کمی وجود دارد که حتی قبل از دست یابی به توافق هسته ای، ایران در حال نقض مفاد آن بود. » در این بیانیه همچنین آمده است: «ما باید استاندارد دیرینه عدم اشاعه را در ارتباط با عدم غنی سازی از سوی ایران احیا کنیم. آمریکا و هم پیمانانش هرگز به ایران اجازه نخواهند داد به تسلیحات هسته‌ای دست پیدا کند.»ممکن است برخی از افراد بگویند خروج از توافق هسته‌ای سبب محدود شدن اهرم ما و از بین رفتن یک جنبش متحد علیه ایران شده است.

در کوتاه مدت، اقدام ایران چه معنایی دارد؟ جان مک لافلین معاون سابق سیا اعلام کرد: «این اقدام سبب افزایش فشار‌ها بر اروپایی‌ها می‌شود، اما آن‌ها را به سوی اتخاذ یک تصمیم در ارتباط با ماندن یا خروج از توافق هسته‌ای سوق نمی‌دهد. 

وی در ادامه افزود: «ایران ۹۸ درصد از اورانیوم غنی شده خود را تحویل داد. اگر آن‌ها در اقدام بعدی اقدام به غنی سازی ۲۰ درصدی کنند، سبب افزایش خطر می‌شود، زیرا آن‌ها به سوی غنی سازی در سطح تسلیحات پیش می‌روند. اما ما هنوز در آن مرحله قرار نداریم.

معاون سابق سیا در ادامه تصریح می کند: «البته تنها دلیل وقوع این رویداد این است که ترامپ از این توافق هسته‌ای خارج و سبب آغاز مجدد مشکلاتی شده است که دست کم برای چند سال وجود نداشتند. دولت آمریکا قرار بود سیاست «اعمال فشار‌های حداکثری» را دنبال کند.

دنیس راس مذاکره کننده سابق آمریکا در خاورمیانه در این باره اعلام کرد، اما با وجود حملات از سوی نیرو‌های نیابتی، انجام عملیات خرابکارانه و اکنون نقض محدودیت‌های برجام، ما شاهدیم که ایران در حال اعمال فشار‌های حداکثری است.

وی افزود: «ایرانی‌ها هرگز به آسانی در مقابل فشار‌های حداکثری تسلیم نمی‌شوند مگر آنکه به ما، دوستان و منافعمان در منطقه فشار وارد کنند.»


راس گفت: «در این مقطع, (ایرانی ها) فکر می‌کنند می‌توانند فشار‌ها را مدیریت کنند و این که آرامش داخلی برای آن‌ها در معرض خطر قرار ندارد و همچنین این که سیاست دولت (ترامپ) سبب انزوای ایران نمی‌شود.»