به گزارش افکارنیوز،

سید محمد جواد ابطحی نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی، درباره اقدام قاطع جمهوری اسلامی ایران در افزایش غنی سازی 3.67 درصد در گام دوم کاهش تعهدات برجامی گفت: پس از مهلت ۶۰ روزه که جمهوری اسلامی به اروپا درباره کاهش تعهدات برجامی‌اش داد تا اقدامات عملی و عینی در اجرای وعده‌های آنها را ببند امروز شاهد اجرای گام دوم بودیم.

اخبار سیاسی- وی افزود: اروپا تعهداتی را در قبال ملت ایران در قالب اینستکس و برجام داده بود که هیچ کدام از آنها عملیاتی نشده است این در حالی است که آنها متعهد شده بودند تا ارتباطات پولی، بانکی و ارزی با بانک مرکزی جمهوری اسلامی داشته باشند اما دریغ از اجرای وعده‌ها.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس تصریح کرد: به طرف اروپا یی به صراحت گفتیم اگر تعهداتش را اجرایی نکنید بعد از  پایان مهلت۶۰ روز غنی‌سازی از 3.67 عبور کرده و افزایش پیدا می‌کند و بر اساس نیازهای کشورمان تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه درصد غنای مورد نیاز جمهوری اسلامی ۲۰ درصد هم نیست و ممکن است برای نیازهای حمل و نقل دریایی از درصد غنای بیشتری استفاده کنیم گفت: نیاز فعلی ایران برای رادیو داروها و مسائل پزشکی اورانیوم غنی شده 20 درصد است.

ابطحی افزود: فعلا برای مرکز راکتور تحقیقاتی پزشکی و هسته‌ای تهران اورانیوم غنی شده 20 درصد کفایت می‌کند ولی همین اورانیوم در حال اتمام است و باید نیازهای خود را تامین کنیم.

نماینده مردم خمینی شهر گفت: برای ساخت زیردریایی‌های جدید نیازمند پیشران هسته‌ای هستیم که اورانیوم غنی شده و مورد استفاده آنها بالای 20 درصد است.

ابطحی با بیان اینکه باید به مرزهای بالاتر غنای فعلی اورانیوم برای فعالیت‌های صلح آمیز فکر کنیم گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران به این نتیجه رسیده که مماشات با طرف‌های برجامی کافیست و اثربخشی لازم را ندارد و ممکن است فرصت سوزی اروپا و آمریکا منجر به تضییع حقوق ملت ایران شود. 

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی در طول این چند روز (مهلت 60 روزه) و قبل از آن حسن نیتش را به طرف اروپایی و آمریکایی نشان داده خاطرنشان کرد: سالهای سال با آمریکا و اروپا مذاکره کردیم که منجر به توافقنامه برجام شد این در حالی است که ایران تعهداتش را به صورت یک طرفه اجرا کرده و حتی فراتر از آن بوده است. 

ابطحی گفت: با آنکه طبق تعهدات باید میزان اورانیوم غنی شده جمهوری اسلامی ۳۰۰ کیلوگرم باشد ولی برای نشان دادن حسن نیت‌مان، فراتر از آن را اجرایی کرده و اورانیوم غنی شده خود را به زیر ۱۸۰ کیلو رساندیم تا اروپا آمریکا بهانه‌ای نداشته باشند. 

وی اظهار داشت: هر چه جمهوری اسلامی در مسائل برجام عقب نشینی کرد غربی‌ها جلوتر آمدند و ما در موضوع برجام شاهد زیاده خواهی آنها بودیم البته از دشمن غیر از این هم انتظار نیست.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس افزود: غرب پس از عقب‌نشینی ایران به دنبال فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی بود و فکر می‌کرد موضوع اقدامات داوطلبانه تهران برای آنها حق است.

ابطحی گفت: بعد از گام دوم که در واکنش به عدم اجرای تعهدات اروپا در برجام صورت گرفت ممکن است به دلیل عدم مشاهده اقدام عملیاتی به گام سوم هم منتهی شود.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران تصمیم‌گیر آینده و منافع‌اش است، گفت: در گام سوم باید به فکر اجرای طرحی که هم اکنون در مجلس وجود دارد باشیم و وقتی هم اکنون داوطلبانه پروتکل الحاقی را اجرا می‌کنیم باید در گام بعدی از آن خارج شویم و همکاری خود را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متوقف کرده و در انتظار اقدامات طرف اروپایی و آمریکایی باشیم تا ببینیم آنها در قبال اجرای تعهداتش نسبت به جمهوری اسلامی چه می‌کنند.