اخبار سیاسی- ایران تنها کشوی بود که تمام تعهدات توافق برجام را به شکل کامل اجرا کرد و پس از این توافق و خروج آمریکایی ها، اروپایی ها به دنبال زمان خریدن بوده و تعهدات خود را عملی نکردند.

به گزارش افکارنیوز، امروز عراقچی به عنوان معاون سیاسی وزارت خارجه، ربیعی سخنگوی دولت و کمالوندی رئیس سازمان انرژی اتمی نشست خبری مشترکی برگزار کردند و این پیام به اروپایی ها رسید که ایران در موضوع کاهش تعهدات برجامی مصمم است .

اروپا خلف وعده کرد و نمی توان دست روی دست گذاشت

جاسمی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره اجرای گام دوم توسط ایران و علل آن گفت: وقتی اروپایی ها خلف وعده می کنند و در پی این موضوع ادامه دهنده راه ترامپ هستند، نمی توان دست روی دست گذاشت و منافع ملی را نادیده گرفت.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با حضور پای میز مذاکره برجام نشان داد اهل منطق و گفت‌وگو است، اظهار کرد: این مهم در حالیست که کشورهای غربی با عدم توجه خود به مفاد توافقنامه برجام نشان دادند که به هیچ منطقی پایبند نیستند.

وی با اشاره به اینکه کاهش سطح تعهدات هسته ای کشورمان به معنای خروج از برجام نیست، ادامه داد: بر این اساس هر زمانی که کشورهای حاضر در برجام به تعهدات پیش بینی شده عمل کنند، ایران نیز به جایگاه نخست عمل به تعهدات باز می گردد.

جاسمی با بیان اینکه ایران مهلت 60 روزه برای اروپایی ها در نظر گرفت تا از این طریق زمینه حفظ برجام را فراهم کند، تصریح کرد: این مهم در حالیست که کشورهای غربی توجهی نکردند  و درصدد فرصت سوزی بودند لذا شاهد هستیم که گام دوم اجرایی شد؛ در این بین اروپایی ها باید بدانند اگر این رویه ادامه یابد و در 60 روز آینده اتفاقی رخ ندهد گام سوم نیز اجرایی خواهد شد.

عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امیدواریم کشورهای غربی حاضر در برجام طی چند روز آینده تصمیم قاطعی برای حفظ برجام بگیرند و نشان دهند اهل منطق و مذاکره هستند.

پیام شفاف ایران به اروپا

بروجردی دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز گفت: اقدام امروز جمهوری اسلامی ایران پیام شفافی برای اروپایی ها در پی داشت و نشان داد که کشورمان تصمیم قاطعی برای احقاق حقوق خود گرفته است.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در واقع آغاز اجرای گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران نشاد داد مسیر برنامه جامع اقدام مشترک یکطرفه نیست.

وی با اشاره به اینکه کشورمان از ابتدای انعقاد برجام محدودیت هایی را پذیرفت تا تحریم های به صورت کامل برچیده شود، ادامه داد: این مهم در حالیست که آمریکا نقض برجام انجام داد و اروپایی ها نیز تحت فشار ایالات متحده به تعهدات خود عمل نکردند از این رو ایران نیز رسما اعلام کرد تا زمانی که وعده های ارائه شده محقق نشود، سطح تعهدات خود را بر اساس مفاد برجام کاهش می دهد

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه هم اکنون اروپایی ها باید در خصوص حفظ برجام تصمیم گیری کنند، تصریح کرد: در این بین طبق مفاد و متن توافقنامه مذکور، ایران می تواند به تناسب عدم تحقق منافعش از سوی کشورهای حاضر در برجام، می تواند سطح عمل به تعهداتش را کاهش دهد.

بروجردی در خصوص عملیاتی نشدن اینستکس، گفت: اروپایی ها فقط سازوکار اینستکس را مطرح کرده اند و در واقعیت اتفاقی رخ نداده است؛ این مهم در حالیست که ایران به تحقق اینستکس بسنده نخواهد کرد زیرا تعهداتی در برجام برای اروپایی ها پیش بینی شده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بنابراین به نظر می رسد اروپایی ها باید به تناسب شرایط تصمیم قاطعی را اتخاذ کنند زیرا در غیر این صورت کشورمان نیز اصراری برای ادامه عمل به انجام تعهدات خود ندارد.