به گزارش افکارنیوز،

 سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی پرداخت و به سؤالات مطرح شده پاسخ داد.

اخبار سیاسی- سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان کرد: در کنار تحولات دیپلماتیک و برجامی، روابط دوجانبه ما پیگیری های مسائل منطقه ای و بین المللی و حضور ایران در صحنه های مختلف ادامه دارد. اجلاس عدم تعهد را در پیش داریم که ایران در این نشست شرکت خواهد کرد. برخی رفت و آمدهای دیپلماتیک دوجانبه هم داریم. احتمالا سفر مشاور دیپلماتیک رئیس جمهور فرانسه به ایران مجددا طی روزهای آتی خواهیم داشت.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی عنوان کرد: ایران به هیچکس و هیچ کشوری امید نبسته چه دوستان چین و روسیه باشند چه کشورهای اروپایی. مهم برای ما عمل به وعده هایی است که ذیل برجام باید انجام دهند. روسیه و چین جزو اعضای برجام هستند و نامه رئیس جمهور هم شامل سران این دو کشور می شده است.

موسوی بیان کرد: نه ایران به کشوری دل و امید بسته است و اجازه هم نمی دهد کارت بازی کسی باشد. براساس منافع و امنیت ملی خود تصمیماتی را به صورت مستقل خواهد گرفت و اجرا می کند.

وی درباره نفتکش ایرانی در عربستان گفت: برای آن مشکل فنی ایجاد شده بود که درخواست کمک کردند و به یکی از بنادر نزدیک عربستان بردند یک کار فنی و حقوقی دارد و وزارت نفت پیگیر آن است و امیدواریم هر چه سریعتر بعد از تعمیر و کارهای روتین خود به مسیر خود ادامه دهد.

موسوی درباره نفتکش حامل نفت ایران که توسط نیروی دریایی انگلیس توقیف شد، گفت: اقدامات سیاسی و حقوقی ما به جد در حال پیگیری است. دو بار سفیر انگلیس را خواستیم با برخی دیپلمات های اروپایی مشورت کردیم و کماکان هر گونه اسناد و مدارک را به دوستانی که قضیه را پیگیری حقوقی می کنند ارائه دادیم و وکیلی هم گرفته شده است. مقصد سفر را ندارم ولی آنچه که در رسانه ها عنوان شد بندری در سوریه بود نبوده است و این یک سوپرتانکر است و هیچ یک از بنادر سوریه گنجایش پهلوگیری را نداشته است.

سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرد: کماکان از دولت انگلیس می خواهیم حتما و با قید فوریت و اسناد و شواهد ارائه شده از ایران این کشتی را رفع توقیف کند و به مسیرش ادامه دهد و این راهزنی و دزدی دریایی و عملی که منجر به افزایش تنش می شود نمی پذیریم و توصیه های لازم را هم دادیم. 

وی درباره حضور آمریکا در مذاکرات گفت: مذاکره به آن معنایی که فکر می کنید و برخی مطرح می کنند نیست مذاکرات ما در چارچوب برجام ادامه داشته است و بیشتر برای نحوه اجرای برجام و موضوع جدیدی نیست که بخواهیم درباره برجام صحبت کنیم. برجام پرونده ای است که خاتمه یافته است و کلمه ای به آن اضافه و کم نمی شود و هر کسی بخواهد اجرا کند همین برجام فعلی است.

موسوی ادامه داد: اینکه دولت ها با حسن نیت تلاش می کنند ایران به تعهداتش عمل کند قدرانی می کنیم، ولی این کار را باید زودتر با کشورهایی که از تعهداتشان تخلف کردند صورت می دادند، زمانی آمریکا از برجام خارج شد می توانستند اعتراض کنند و جلوی این کار را بگیرند و زمانی ایران اعلام کرد می خواهد از حق خود استفاده کند در جلسات و با بیانیه های محکمی که دادند از ایران خواهش کردند ایران در برجام بماند و 11 تعهد متقبل شدند بنابراین اگر مذاکره ای است در خصوص اجرای تعهدات آنهاست و آمریکایی ها اگر خواهان بازگشت به برجام هستند لازمه اش این است که حتما و فورا دست از جنگ و فشار اقتصادی و تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران برگردند و تعهداتشان را اجرا کنند و در کمیسیون مشترک برجام گوشه ای بنشینند.

وی از اینکه مذاکراتی قرار است 24 تیر برگزار شود ابراز بی اطلاعی کرد و گفت: ما اطلاعی نداریم.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: ایران حق دارد به بی عملی اروپایی ها واکنش نشان دهد و واکنش آن منطقی، حقوقی و براساس بندهای 26 و 36 است و آنها را در جایگاهی نمی دانیم که با توجه به بی تعهدی آنها بخواهند ابراز نگرانی کنند اگر می خواستند باید پیش از این اقدامات ابراز نگرانی می کردند و جلوی اقدامات آمریکا را بگیرند.

وی درباره اظهارات سردار جلالی رئیس پدافند غیرعامل مبنی بر اینکه از ابتدای اردیبهشت تا پایان خرداد ماه بیش از 60 تیم دیپلماتیک به عنوان واسطه به ایران سفر کرده اند، گفت: ما پنجره و در دیپلماسی را باز گذاشتیم و سفرهای متعددی که به کشور شده را تأیید می کنیم ولی تا آنجایی که وزارت خارجه مطلع است این تعداد نبوده است و هیأت هایی که آمدند شاید به انگشت های یک دست هم نمی رسیده است. این سفرهای با حسن نیتی است و معتقدیم کشورهای مختلف با حسن نیت می خواهند کاهش تنش داشته باشیم و ما هم علت این تنش و شرایط را برای آنها توضیح می دهیم و آنها هم نکاتی را مطرح می کنند و همچنان در دیپلماسی به روی همگان باز است و ایران قاطعانه به کشور، مردم و حقوق ملت متعهد است و از آن کوتاه نمی آید. 

وی خاطرنشان کرد: مذاکره ای قرار نیست انجام شود اگر قرار باشد درباره اجرای برجام است و اینکه آنها چگونه می توانند ایران را قانع کنند در برجام بماند و به شرایط پیش برگردد.

وی درباره مذاکره با آمریکا و حضورش در مذاکرات ایران و 1+4 گفت: این بستگی به آمریکا دارد ما فرش قرمز برای آمریکایی ها پهن نمی کنیم و اگر به تعهداتش برگردد می تواند گام مثبت تلقی شود. 

موسوی بیان کرد: ما اقدام تقابلی و کاهشی خود را در برجام شروع کردیم و اعلام کردیم بین حقوق و تکالیف ایران در برجام با خروج آمریکا از برجام و بی عملی سایر طرف های باقیمانده به ویژه اروپایی ها تناسبی ندارد و تصمیم ما براساس تصمیم کلیت نظام  وبراساس منافع و امنیت ملی و چارچوب های نظام انجام می شود و وزارت خارجه تابع نظرات نظام است. 

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره درصد غنی سازی عنوان کرد: ما براساس نیازمان اقدام به غنی سازی می کنیم. 

موسوی در پاسخ به سوال دیگری خاطرنشان کرد: ایران یک بازیگر فعال و مهم در منطقه است که دنبال صلح و ثبات در منطقه است که یکی از مهمترین کانون های بی ثباتی می تواند افغانستان باشد و داعش را به آنجا کوچ دادند و یک خطر برای ماست. 

وی به گروه ها و مقاماتی که فعلا با گروه های مختلف در افغانستان مذاکره می کنند هشدار داد و گفت: ایران به عنوان کشور دوست و برادر با حسن نیت و تمام توان در کنار دولت و ملت افغانستان است.

موسوی همچنین در پاسخ به سوالی بیان کرد: گام سوم را بعد از 60 روز برمی داریم و هنوز هم در حال بررسی هستیم و اگر کشورهای باقیمانده به ویژه اروپایی ها به تعهداتشان عمل جدی نکنند و گفتار درمانی باشد گام سوم ایران محکم تر و قاطع تر خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی تأکید کرد: مسئول حفظ امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز و خلیج فارس، جمهوری اسلامی ایران است و این جا منطقه و خلیج ماست و براساس وظیفه قانونی خود امنیت این منطقه را تضمین می کنیم و کشورهایی که هزاران کیلومتر آن طرفتر ادعا می کنند امنیت منطقه و کشتیرانی را تضمین کنند حرف اضافی است.

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره وضعیت شیخ زکزاکی گفت: ایران از ابتدای تضییقاتی که برای ایشان ایجاد شد پیگیر موضوع بوده هم از راه های دیپلماتیک و سیاسی و هر چه در توان بود انجام شده است و اخیرا کاردار سفارت نیجریه به وزارت خارجه آمد و مراتب نگرانی ایران به وی ابلاغ شد و ایشان توضیحاتی داد و قرار شد نگرانی های ما را منتقل کند. لزوم حفظ جایگاه و شأن ایشان برای ما و مسلمانان و دولت نیجریه لازم و واجب است و امیدواریم تلاش هایی که صورت می گیرد و گشایش هایی که در بحث پزشکی ایشان ایجاد شده به نتیجه برسد و ایشان سلامتی کامل خود را بازیابد و زمینه خلاصی ایشان از بند فراهم شود.

وی در پاسخ به سوالی گفت: ما امید و اعتماد به کسی و کشوری نداریم ولی باب دیپلماسی باز است و ما براساس نامه ای که رئیس جمهور به سران کشورهای باقیمانده در برجام و بیانیه شورای عالی امنیت ملی، گام های خود را بر میداریم و اگر آنها نگران زنده ماندن برجام هستند می توانند با اقدامات عملی نه سفر برای سفر و نه سفر برای عکس گرفتن و تبلیغ کردن بخواهند بیایند.