به گزارش افکارنیوز،

 وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای رسمی که در سایت این وزارتخانه منتشر شده، تاکید کرده است، اوضاع پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره حل و فصل مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران نیازمند تمرکز و هماهنگی تلاش‌های همه طرفین شرکت‌کننده در آن برای حفظ و پایداری این توافقنامه مهم بین المللی است، چرا که این توافقات برای صلح و ثبات جهانی و به منظور یکپارچگی رژیم عدم گسترش هسته‌ای بسیار اهمیت دارد.

اخبار سیاسی- در این بیانیه تاکید شده است: «اظهارات مقامات تهران درباره خودداری تدریجی از تعهدات ایران در قبال برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نباید باعث تحریک شود، برای اینکه صحبت در واقع بر سر تعهدات داوطلبانه ایران است که در جریان مذاکرات هسته‌ای و برای رسیدن به توافق و به‌خاطر امضای توافقنامه برعهده گرفته است. این در حالیست که همه ما به خوبی می‌دانیم، طرفی که از مدت‌ها قبل و به طور جدی توافقات هسته‌ای را بطور جدی نقض کرده، ایران نیست.»

در این بیانیه آمده است : «ما از آژانس بین المللی انرژی اتمی انتظار داریم که اطلاعات دقیق و رسمی درباره افزایش سطح غنی سازی اورانیوم در ایران ارائه دهد. ما بر این عقیده هستیم که منبع اصلی دستیابی به اطلاعات قابل اطمینان تنها آژانس است. اکنون امکان بررسی دقیق وضعیت به وجود آمده پیرامون برجام در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در تاریخ 10 جولای (19 تیرماه) بوجود آمده است. هرچند جالب توجه است که این نشست به درخواست آمریکا برگزار می شود، در حالیکه این کشور یک سال قبل از تعهدات خویش در چارچوب برجام صرف نظر کرده و قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت را نقض کرده است. با این وجود خواستار آن شده که ایران به اجرای تمامی تعهدات خویش در چارچوب این توافقنامه عمل کند.»

وزارت خارجه روسیه یادآور شده است که تعهدات داوطلبانه ایران به طور کلی ارتباطی به مسئله عدم گسترش هسته‌ای و درخواست‌های مطرح شده از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تهران درباره تضمین همه جانبه و پروتکل الحاقی برجام ندارد.

در این بیانیه توضیح داده شده: «ایران به کلیه تعهدات حقوقینسبت به آژانس و در چارچوب پیمان مربوط به عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای به طور کامل عمل می کند. تاسیسات نطنز و دیگر عوامل برنامه هسته‌ای ایران تحت نظارت دقیق بازرسان آژانس قرار داشته و طرف ایرانی همه تلاش خود را انجام داده تا به آژانس کمک کند و در این زمینه کاملاً شفاف عمل کرده است.»

وزارت خارجه روسیه با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی لازم است تا هماهنگی تلاش‌های همه طرفین شرکت‌کننده در برجام به روی حفظ و پایداری این توافقنامه متمرکز باشد، افزوده است: « در حال حاضر اقدامات قاطع در سایر جهت‌گیری‌ها لازم است. نباید احساساتی عمل کرد. مخالفان توافق هسته‌ای منتظر هستند تا از هر فرصتی برای نابودی این توافقنامه استفاده کنند. در نشست کمیسیون مشترک برجام که در ماه ژوئن برگزار شد، به طور دقیق چالش‌های پیش رو بررسی شد و بر لزوم تلاش شرکت‌کنندگان در برجام برای از بین بردن این مشکلات مورد تاکید قرار گرفت. این تصمیمات اکنون نیز کاملاً قابل دسترسی هستند. ما اطمینان داریم که تحقق پایدار و کامل توافقات در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تنها بر اساس پایبندی همه طرفین به تعهدات خویش و در شرایط حفظ توازن منافع همه آنها و رعایت اصل تقابل که ماهیت توافق هسته‌ای است، ممکن خواهد بود.»